Nowe szkolenia w Ślaskiej Szkole Biznesu i Administarcji UE

Dział: śląskie

Śląska Szkoła Biznesu i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach uruchamia nowe szkolenia: Metody analizy wariancji i analizy regresji, Modelowanie i programowanie procesów gospodarczych w czasie oraz Testowanie parametryczne i nieparametryczne w analizie danych.

Metody analizy wariancji i analizy regresji

Szkolenie jest poświęcone praktycznym metodom opisu zależności pomiędzy zmiennymi. Korzystając z różnorodnych przykładów uczestnicy poznają sposoby opisu (budowy modeli liniowych i nieliniowych) powiązań pomiędzy analizowanymi cechami. Program szkolenia obejmuje szeroki zakres zagadnień dotyczących regresji liniowej i nieliniowej, od przeprowadzania obliczeń i interpretacji wyników, poprzez dobór odpowiednich zmiennych do modelu aż po ocenę jego jakości i diagnozowania przyczyn ewentualnej niedokładności prognoz. Uczestnik szkolenia nabędzie trzy podstawowe umiejętności: a) umiejętność wyboru odpowiedniej metody analitycznej, stosownie do problemu, przed którym staje b) umiejętność wykonania obliczeń w pakiecie statystycznym Statistica c) umiejętność prawidłowej interpretacji otrzymanych wyników.

Zalecana jest znajomość podstawowych pojęć statystyki, takich jak średnia, odchylenie standardowe, test statystyczny, p-value, przedział ufności i regresja liniowa. Umiejętność pracy w pakiecie Statistica nie jest konieczna.

Więcej informacji tutaj.


Modelowanie i programowanie procesów gospodarczych w czasie.

Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy i umiejętności związanych z modelowaniem i prognozowaniem zjawisk zmieniających się w czasie. Projekt szkolenia jest rozszerzeniem oferty szkoleń oraz studiów podyplomowych prowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach o metody analizy szeregów czasowych o różnej częstotliwości obserwowania przy wykorzystaniu różnych programów komputerowych: Excel oraz GRETL.

Więcej informacji tutaj.


Testowanie parametryczne i nieparametryczne w analizie danych

Kluczowym zagadnieniem przy opracowaniu wyników badań jest dobór odpowiednich metod statystycznych. Niezależnie od rodzaju analizy i typów wykorzystywanych zmiennych konieczność weryfikacji odpowiednich hipotez występuje praktycznie na każdym kroku analizy. Procedura weryfikacji postawionych hipotez badawczych przebiega według pewnego schematu postępowania zwanego testem statystycznym, a prawidłowy wybór testu jest warunkiem koniecznym uzyskania wiarygodnych wyników. Znajomość metodyki przeprowadzania testów statystycznych jest wymogiem wobec wszystkich, którzy przeprowadzają jakiekolwiek analizy danych.

Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu stosowania testów statystycznych, kryteriów ich doboru, reguł wnioskowania i interpretacji wyników. Szkolenie będzie prowadzone z wykorzystaniem pakietu statystycznego Statistica. W zależności od potrzeb uczestników szkolenie może być realizowane w środowisku GNU R.

Więcej informacji tutaj.


data ostatniej modyfikacji: 2016-04-27 15:01:50
Komentarze
 
Polityka Prywatności