Wynalazek UŚ nagrodzony podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków

Wynalazek UŚ nagrodzony podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków
Strona www: www.us.edu.pl/
Dział: śląskie

Europejskie Stowarzyszenie Wynalazców AEI (Association Européenne des Inventeurs, Europäischer Erfinderverband, Association of European Inventors) z siedzibą w Strasburgu podczas 8. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków (8th International Warsaw Invention Show, IWIS) przyznało nagrodę główną przedstawicielom Uniwersytetu Śląskiego z Instytutu Nauki o Materiałach Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach.

IWIS to jedyna w Polsce impreza o tematyce innowacyjno-wynalazczej, która ma charakter międzynarodowy. Gośćmi w poprzednich edycjach byli wynalazcy z ponad 20 krajów, w tym z: Arabii Saudyjskiej, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Iranu, Kanady, Korei Południowej, Malezji, Rosji, Rumunii, Słowenii, Tajwanu, Ukrainy i Węgier.

Do udziału w wystawie i zaprezentowania swoich wynalazków i rozwiązań zaproszone były placówki naukowo-badawcze, uczelnie, przedsiębiorstwa innowacyjne i indywidualni wynalazcy w 20 kategoriach jurorskich:

1. Ekologia, ochrona środowiska;
2. Bezpieczeństwo pracy;
3. Mechanika i inżynieria ogólna;
4. Budownictwo i modernizacja mieszkań;
5. Elektryka i energetyka;
6. Elektronika i informatyka;
7. RTV, film, telekomunikacja;
8. Sprzęt audio i foto;
9. Przemysł samochodowy, transport i bezpieczeństwo w drodze;
10. Metalurgia, towary żelazne i nieżelazne;
11. Rolnictwo, ogrodnictwa, przetwórstwo spożywcze;
12. Przemysł chemiczny;
13. Przemysł włókienniczy i odzieżowy;
14. Medycyna i biotechnologia;
15. Wzornictwo przemysłowe;
16. Wyposażenie biur;
17. Sport;
18. Kultura;
19. Czas wolny;
20. Inne.

Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego uczestniczyli w wydarzeniu w kategorii medycyna i biotechnologia. Nagrodę główną za wynalazek "Biocompatible NiTi alloy with memory effect" ("Biokompatybilny stop NiTi wykazujący efekt pamięci kształtu") otrzymali: mgr inż. Patrycja Osak, dr Bożena Łosiewicz, dr hab. Tomasz Goryczka.

Stopy NiTi z pamięcią kształtu należą do grupy materiałów inteligentnych cechujących się takimi właściwościami, jak: jedno- i dwukierunkowy efekt pamięci kształtu oraz zjawisko pseudosprężystości. W celu poprawy odporności korozyjnej i bioaktywności na powierzchni stopów NiTi wytwarzane są powłoki apatytowe. W zgłaszanym wynalazku opracowano sposób osadzania różnych rodzajów fosforanów wapnia na drodze elektroredukcji z nowych roztworów w temperaturze otoczenia. Przeprowadzona została optymalizacja parametrów procesu elektroderedukcji, która daje możliwość osadzania cienkich powłok fosforanowych bez konieczności spiekania wytworzonych warstw w wysokich temperaturach, co mogłoby negatywnie wpływać na odzysk pamięci kształtu.

8. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków odbywała się od 14 do 16 października 2014 r. na terenie Politechniki Warszawskiej.



data ostatniej modyfikacji: 2015-01-21 09:11:45
Komentarze
 
Polityka Prywatności