15.07 - 26.09.2014

„Kresowianie w Katowicach, katowiczanie na Kresach” - wystawa w Bibliotece Akademickiej UŚ

Wystawa pt. Kresowianie w Katowicach, katowiczanie na Kresach

Wystawę można oglądać od 15 lipca do 26 września 2014 roku w Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 11a w holu głównym na poziomie 0. Prezentację przygotowało Muzeum Historii Katowic, by przybliżyć szerokiej publiczności dzieje kontaktów między Kresami Wschodnimi i Katowicami.

Wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w ramach Dni Lwowa obchodzonych w Katowicach od 18 do 21 maja 2014 r., pod honorowym patronatem prezydenta Katowic, a zorganizowanych   z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Katowice, mimo upływu czasu, są - po Gliwicach                         i Bytomiu - trzecim największym miejscem szczególnej aktywności wywodzących się z Kresów działaczy społecznych na Górnym Śląsku. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów          Południowo-Wschodnich Oddział w Katowicach nie tylko gromadzi pamiątki. Podejmuje także działania przywracające pamięci zbiorowej kresowe tradycje, ich dzieje oraz historię wzajemnych kontaktów Kresowian i Górnoślązaków. Stowarzyszenie to było fundatorem tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć profesorów lwowskich w okresie II wojny światowej w Archikatedrze Chrystusa Króla. Było także inicjatorem nadania imienia Orląt Lwowskich estakadzie w Katowicach. Nie jest to jedyny znak związków          z Lwowem w naszym mieście. Istnieją tu też ulice: Lwowska         i związanego z kresami Adama Szebesty. Radio Katowice nadaje cotygodniową audycję "Lwowska Fala". Podobnie jak przed ponad pół wiekiem, Katowice mają swojego przedstawiciela we Lwowie. Jest nim ks. infułat Józef Pawliczek, wikariusz generalny Archidiecezji Lwowskiej.


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-21 10:48:53
Komentarze
 
Polityka Prywatności