14.11.2014-15.02.2015

I stało się światło. Niezwykła historia zwykłej fali elektromagnetycznej - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie

Otwarcie wystawy: 14 listopada 2014 r., godz. 18.00, Sala Gobelinowa. Wystawa trwa do 15 lutego 2015r.

I stało się światło. Niezwykła historia zwykłej fali elektromagnetycznej to autorska wystawa przygotowana przez Galerię we współpracy z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutem Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wystawa obejmuje kwestie rzadko podejmowane w praktyce wystawienniczo, ponieważ równorzędnie prezentowane na niej są zjawiska i wiedza z zakresu fizyki, jak i prace artystyczne. Nie występują one jednak jako odrębne dziedziny, lecz we wzajemnej relacji, jako pola do rozwoju wyobraźni i kreatywności. Autorami projektu naukowego wystawy są Ewa Kądzielawa-Major oraz Jan Major - doktoranci z Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a kuratorką części artystycznej - Barbara Major z MGS. W części naukowej, która pozwala poznać w aktywny sposób podstawowe zagadnienia związane ze światłem, ujęte w kilka działów, jak np. falowa natura światła, interferencja, dyfrakcja; różnice w postrzeganiu fali o różnych długościach; polaryzacja; złudzenia optyczne. Do tej części Miejska Galeria Sztuki oferuje zajęcia warsztatowo - dydaktyczne dla zorganizowanych grup szkolnych. Zajęcia, wraz z oprowadzeniem po wystawie, to cykl zadań, ćwiczeń i obserwacji zjawisk świetlnych. Zrozumienie - przez eksperyment, zabawę, zaskoczenie - wybranych zagadnień z zakresu fizyki poszerzy również percepcję dzieł sztuki (m.in problemy związane ze złudzeniami optycznymi, zasady perspektywy, przestrzenie barwy itd.)

W części artystycznej wystawy prezentowane są dzieła "zbudowane" ze światła lub wykorzystujące jego pewną właściwość. Obejrzymy zatem projekcje multimedialne prof. Antoniego Porczaka i prof. Jerzego Oleka, instalację-kolaż przestrzenny Kuby Garści, wielkoformatową lampę Jakuba Jagiełły …weight of light…weight of cloud.., rzeźbę Kot? Mariusza Sołtysika, projekty Pauliny Ortenburger, Justyny Rybak, fotografie Wojciecha Prażmowskiego i jego studentów i inne. Udział w wystawie zapowiedział Dominik Lejman ze swoim najnowszym freskiem video Lightweight.



data ostatniej modyfikacji: 2014-10-23 13:39:33
Komentarze
 
Polityka Prywatności