2015-06-11

KONFRONTACJE / NEGOCJACJE

Wykłady z historii sztuki współczesnej Romana Lewandowskiego. Sztuka dekonstrukcji oraz demistyfikacji sztuki (i artysty)

Miejsce: Strefa Centralna


11 VI 201 / 18.00 / Strefa Centralna

Sztuka dekonstrukcji oraz demistyfikacji sztuki (i artysty)

  

Autotematyzm jako strategia dekonstrukcji i demistyfikacji sztuki (oraz artysty) jest zjawiskiem stosunkowo młodym, mimo że sporadycznie ujawnia się już w epoce renesansu. Dowodzą tego m.in. model „człowieka witruwiańskiego” Leonarda da Vinci oraz pierwszy autoportret Albrechta Dürera z 1493. Dzieła artystyczne, prezentujące wytwory sztuki bądź proces jej tworzenia (jak miało to miejsce chociażby u Velázqueza w „Pannach dworskich”), dzisiaj są zjawiskiem nagminnym, o czym świadczą prace opatrywane w (auto)cytaty, zaś sami artyści, operując dygresjami i samozwrotnością, prowadzą czytelną grę z widzem. Niejednokrotnie towarzyszy temu bezceremonialność, duch zabawy i (auto)ironia, o czym świadczą m.in. prace i wystąpienia Bena Vautier'a, The Guerilla Art Action Group, Niki de Saint Phalle, Volfa Vostella, Bruce'a Naumana, Esther Ferrer, Rosemarie Trockel, czy w Polsce – Włodzimierza Borowskiego, Józefa Robakowskiego, Jarosława Kozłowskiego oraz Tomasza Ciecierskiego.

 

 

Roman LEWANDOWSKI

Krytyk i teoretyk sztuki, niezależny kurator, wykładowca akademicki, autor blisko 250 publikacji, a także projektów wystawienniczych w galeriach polskich i zagranicznych. Wykłada wiedzę o sztuce współczesnej w Katedrze Intermediów w ASP w Krakowie.

 

 

Wstęp wolny. Informacje: grazyna.tereszkiewicz@ck.art.pl

dodane przez CKK


data ostatniej modyfikacji: 2015-05-18 12:26:48
Komentarze
 
Polityka Prywatności