2015-07-04

Uniwersytet SWPS w Katowicach zaprasza na Drzwi Otwarte

Uniwersytet SWPS w Katowicach zaprasza na Drzwi Otwarte, które odbędą się 4 lipca 2015 roku w siedzibie uczelni przy ul. Techników 9.

Psychologia a może Psychokryminalistyka? Podczas Drzwi Otwartych Uniwersytetu SWPS, które odbędą się 4 lipca 2015 r. uczestnicy będą mieli okazję nie tylko poznać ofertę uczelni i jej infrastrukturę, ale również szczegółowe zasady rekrutacji oraz systemy stypendialne. Wszyscy zainteresowani będą mogli uczestniczyć w bezpłatnych wykładach i warsztatach oraz porozmawiać z wykładowcami i studentami reprezentującymi poszczególne kierunki studiów.

Drzwi Otwarte SWPS rozpoczną się o godz. 10.00. Do dyspozycji kandydatów będą Władze Uczelni, które odpowiedzą na wszystkie pytania. Lista kierunków studiów w Katowicach (Serwis rekrutacyjny) »

Poza kwestiami związanymi z przyszłym studiowaniem, od godziny 11.00 zainteresowani kandydaci będą mogli wziąć udział w tzw. SWPS Tour, czyli zwiedzaniu uczelni. Studenci SWPS będą pokazywać sale, laboratoria, sprzęt, będący stałymi elementami uczelnianej infrastruktury. Kandydaci będą mogli zapoznać się również z miejscami, w których chętnie spędzają czas nasi podopieczni.

Program Drzwi Otwartych

Zapisy

Wszystkich zainteresowanych studiami w Uniwersytetcie SWPS w Katwoicach oraz udziałem w wykładach i warsztatach organizatorzy proszą o wypełnienie formularza zgłoszeniowego

  • Warsztat kreatywny

Kiedy pomyślisz "tego się nie da zrobić", poruszasz się w obszarze problemu. Koncentrujesz się na tym, że się nie da. Pozwalasz mózgowi pozostać bezczynnym, a podobno ... bezczynny mózg jest warsztatem diabła. Spójrz, kiedy pomyślisz "jak to zrobić inaczej", wychodzisz z obszaru problemu i zaczynasz wkraczać w pole poszukiwania rozwiązań. Zaczynasz kreować rzeczywistość. Nie daj się. Pogimnastykuj swoją głowę.

więcej informacji...

Podczas spotkania damy Ci okazję do skoncentrowania się na własnym kreatywnym potencjale i osobistych zasobach. Wychodzimy z założenia, że każdy może być twórczy, jeśli tylko chce!

Będzie kipiało energią - obiecujemy! Do zobaczenia na kreatywnym spotkaniu z pasją!

Prowadząca:

Aneta Esnekier - socjolog, właścicielka firmy szkoleniowej PROJEKT PASJA, wykładowca stale współpracujący z Wydziałem Zamiejscowym w Katowicach Uniwersytetu SWPS. Trenerka biznesu nastawiona na praktyczne rozwiązania. Posiada licencję trenerską EXBIS oraz piąty stopień kwalifikacji zgodnie z European Qualifications Framework. Pełna nowych pomysłów projektantka oraz realizatorka szkoleń dotyczących rozwoju tzw. umiejętności miękkich. Związana z krakowskim Stowarzyszeniem "U Siemachy" oraz Fundacją Rozwoju Społecznego DEMOS.

  • Warsztat psychologiczny - Optymizmu można się nauczyć

Każdy z nas doświadcza od czasu do czasu bezradności, - stanu, w którym dominuje bierność i rezygnacja - przekonanie, że żadne z naszych działań nie ma wpływu na to, co się nam przydarza. To bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Jeśli towarzyszy nam ono od czasu do czasu - nie jest groźne, ale kiedy powtarza się regularnie - może zagrażać naszemu dobremu samopoczuciu, naszej skuteczności i zaradności.
Sposobem na przeciwdziałanie temu zagrożeniu jest optymizm.7

Bezradność jest podstawą pesymizmu i wynika z utrwalonych nawyków myślenia. Na szczęście myślenie podlega naszej kontroli, a nawyki można zmienić. Zatem....

Prof. Martin Seligman, światowej sławy psycholog, twórca psychologii pozytywnej mówi, że - Optymizmu można się nauczyć.
Po co? - aby zmienić swój sposób myślenia.
Po co? - aby zmieniać swoje życie

Prowadząca:

Magdalena Dziedziak-Wawro - psycholog, coach, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi członek Klubu Izby Coachingu, autorka i realizatorka warsztatów i treningów umiejętności społecznych. Na co dzień - psycholog szkolny w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Jaworznie, wykładowca akademicki Uniwersytetu SWPS w Katowicach, autorka kilku publikacji w "Psychologia w szkole", propagatorka arystotelesowskiej myśli, że szczęście zależy o nas samych, pasjonatka psychologii pozytywnej, miłośniczka kotów pisząca o nich wiersze, które były nagradzane przez lobby kociarzy, wolontariusz w Hospicjum dla Kotów Bezdomnych w Toruniu.

  • Warsztat psychologiczny - Poland. Come and complain

Obserwując funkcjonowanie Polaków w codziennych sytuacjach i przysłuchując się ich rozmowom, dostrzec można pewien konglomerat cech i zachowań określanych czasem mianem "charakteru narodowego Polaków". Jedną z naszych naczelnych charakterystyk jest chroniczna skłonność do narzekania. Polacy mają negatywne zdanie niemal na każdy temat i chętnie komunikują je innym.

Co pozytywnego i negatywnego wynika z narzekania? Jakie funkcje ono pełni i jaki ma wpływ na nasze samopoczucie? Dlaczego Polacy narzekają tak chętnie i często, że narzekanie zostało uznane za nasz sport narodowy, a psychologowie sformułowali "polską normę negatywności"? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań poznacie Państwo podczas wykładu.

więcej informacji...

Prowadząca

mgr Żaneta Rachwaniec-Szczecińska - psycholog, socjolog. Absolwentka licznych szkoleń i kursów (m.in. studiów podyplomowych z zakresu psychologii sportu, szkoły trenerów warsztatu umiejętności psychospołecznych oraz Akademii Liderek i Animatorek Społecznych). W SWPS prowadzi zajęcia z zakresu różnic indywidualnych oraz psychologii sportu.

  • Warsztat profilowania ofiar przestępstw

Uczestnicy spotkania dowiedzą się więcej o cechach psychicznych i społecznych, które predestynują określone osoby do roli ofiar, o sposobach zapobiegania przestępstw przy wykorzystaniu wiedzy dotyczącej tożsamości i cech potencjalnych ofiar oraz o analizie ich relacji w procesie typowania sprawcy.

więcej informacji...

Prowadzący:

podinsp. dr Bogdan Lach - radca Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł doktora nauk prawnych uzyskał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na podstawie pracy poświęconej profilowaniu kryminalistycznemu. Biegły sądowy z zakresu psychologii, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. W latach 1994-1996 funkcjonariusz Służby Więziennej. Od 1996 roku ekspert KWP w Bielsku Białej, a następnie w 1998 roku koordynator Zespołu Psychologów KWP w Katowicach. Od 2005 roku radca w Wydziale Kryminalnym.

W swojej dotychczasowej karierze stworzył ponad 300 profili psychologicznych i kryminalistycznych n/n sprawców różnych kategorii przestępstw. Za swoje osiągnięcia został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi oraz Oznaką Zasłużony Policjant. Pierwszy profiler policyjny rozwijający swoją metodę profilowania od 1996 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autor dwóch książek z zakresu psychologii śledczej i kryminalistyki oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu psychologii śledczej w czasopismach krajowych i zagranicznych.

  • Warsztat kryminalistyczny

W postępowaniu przygotowawczym szczególną rolę podczas ujawniania i zabezpieczenia dowodów, spełniają oględziny miejsca zdarzenia. Jak dowodzi praktyka, miejsce zdarzenia jest najbogatszym źródłem informacji o przestępstwie i przestępcy. Dlatego też czynności zabezpieczające miejsce zdarzenia (przestępstwa) są - z kryminalistycznego punktu widzenia - bardzo istotne, gdyż ich prawidłowe wykonanie pozwoli w sposób zgodny z aktualną wiedzą i doświadczeniem kryminalistycznym przeprowadzić kryminalistyczne badanie miejsca zdarzenia. Badanie to jest podstawową czynnością śledczą i nie ulega wątpliwości, że jest punktem wyjściowym dalszych czynności taktyczno - technicznych w ramach realizacji procesu karnego.

W związku z powyższym wychodząc z założenia, że w sytuacji, gdy naukowe metody śledztwa znajdują coraz szersze zastosowanie w pracy organów ścigania karnego, a więc i przy wykonywaniu niezbędnych czynności w ramach kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia [w tym też i zabezpieczenia miejsca zdarzenia (przestępstwa)] i że wiedza w przedmiotowym zakresie nie może pozostawać wyłączną domeną specjalistów, w ramach warsztatów zostaną omówione niezbędne dla prawidłowej realizacji tych zadań zagadnienia.

Prelegent:

dr hab. Marek Leśniak - dr hab. nauk prawnych, mgr psychologii. Adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2014 członek zarządu Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego w Warszawie, prezes oddziału śląskiego PTK. Wieloletni biegły sądowy z zakresu badań pismoznawczych oraz badań poligraficznych (wariograficznych) przy Sądzie Okręgowym w Katowicach. Autor publikacji z zakresu kryminalistyki, psychofizjologii sądowej, psychologii sądowej, metodologii nauk sądowych. Po egzaminie prokuratorskim. Prowadzi zajęcia z zakresu metodologii nauk i logiki, kryminalistyki, psychologii sądowej.

  • Projekt INKLA

Projekt INKLA adresowany jest do uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i studentek w województwie śląskim. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to bardzo zróżnicowana grupa zarówno pod względem zainteresowań jak i dostępu do informacji na temat działalności uczelni oraz prowadzonych w nich prac badawczych. Z badań pilotażowych wynika, iż uczniowie znają wyniki badań z dziedzin ścisłych. Mają jednak nikłe pojęcie, co i w jaki sposób badają nauki społeczne. Co więcej uważają, iż badania naukowe prowadzą naukowcy w laboratoriach oderwanych od życia społecznego. Dlatego też pokazanie młodym ludziom, iż sami mogą prowadzić ważne badania partycypacyjne, których wyniki mogą wpłynąć na pozytywną zmianę w ich własnych szkolnych społecznościach wydaje się zasadne.


data ostatniej modyfikacji: 2015-06-19 13:55:59
Komentarze
 
Polityka Prywatności