1-30.08.2015

Lotne projektowanie - wystawa wzornictwa

Wystawa Lotne Projektowanie - plakat

1 – 30 sierpnia 2015 r. Nina Woroniecka, Barbara Sługocka, Julia Procka "Lotne projektowanie" - wystawa wzornictwa, Galeria Promocji Młodych Antresola.

Trzy projektantki, absolwentki Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, działają wspólnie jako Lotne Studio. Starają się odpowiadać na realne potrzeby użytkowników, a nie sztucznie je tworzyć. W swojej pracy skupiają się na możliwie intuicyjnych i prostych rozwiązaniach, łatwo przyswajalnych przez użytkowników, jednocześnie dbając o to, by ich forma odpowiadała grupie docelowej. Prezentowane na wystawie projekty dotyczą różnych sfer życia - od mebli po naczynia ceramiczne. Ich wspólną cechą jest wskazana w tytule wystawy "lotność" (lekkość, ruch, mobilność) obecna zarówno w założeniach projektowych (konstrukcyjnych) jak i przesłaniu dla użytkowników poszczególnych przedmiotów. I tak np.:

Nomada - modułowy zestaw lekkich i prostych podstawowych mebli, który po złożeniu tworzy jedną, mobilną całość, przenośny dom - jest zarówno przykładem nowoczesnego wzornictwa, jak i autorską wypowiedzią nt. współczesnego stylu życia i wymogów nowoczesnego świata, w którym coraz mniej miejsca na stabilizację i zakorzenienie. Za projekt Nomada autorka uzyskała nagrodę specjalną w konkursie make me! 2013 oraz I nagrodę w konkursie Exklusiv Prize 2013 w kategorii design.

Resten - fotel wypoczynkowy inspirowany stylistyką skandynawską. Tylne nogi zostały odsunięte od brzegów po to, by uzyskać częściowy efekt lewitacji fotela.

365 - wisząca doniczka na kwiaty, która gdy nadchodzi zima może stać się karmnikiem dla ptaków.

Rondo - mobilne stoisko do produkcji nakryć głowy w przestrzeni publicznej; współczesny kram i warsztat rzemieślniczy w jednym. Projekt otwiera się na klienta - współtwórcę produktu.

O Autorkach:

Julia poza ASP studiowała również Industrial Design na Politechnice Mediolańskiej. W 2014 roku została laureatką międzynarodowego konkursu Glassberries Design Awards, a także otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych studentów uczelni artystycznych. Bardzo interesuje ją projektowanie dla przestrzeni publicznych, jest jedną z założycielek grupy Warszawa na sprzedaż, która zajmuje się problemem chaosu reklamy zewnętrznej. Pochodzi z Otwocka i jest zaangażowana w akcje na rzecz zachowania zabytków lokalnego stylu architektonicznego - Świdermajer.

Barbara zanim zaczęła się interesować wzornictwem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie. Następnie wyjechała na dwa lata do Sydney, gdzie ukończyła kurs grafiki komputerowej i reklamy. Studiowała również w Stuttgarcie na Staatliche Akademie der Bildenden Künste. Odbyła roczny staż jako junior designer w szwajcarskim biurze projektowym Fontana Design Works, z którym nadal współpracuje. Obecnie zajmuje się głównie projektowaniem małych form do domu i kuchni. Nieodłączną częścią jej życia jest podróżowanie oraz wspinaczka sportowa.

Nina studiowała również Brand Design w L'Ecole de Design Nantes Atlantique we Francji. Za projekt Nomada (dyplom licencjacki z wyróżnieniem rektorskim) uzyskała nagrodę specjalną w konkursie make me! 2013 oraz pierwszą nagrodę w konkursie Exklusiv Prize 2013 w kategorii Design. Praca była prezentowana na Łódź Design Festiwal, Meed 2013: meeting of European designers w Budapeszcie, Coming Out: Najlepsze dyplomy ASP 2014, Zawód: projektant, czy na festiwalu NEU/NOW 2014 w Glasgow. W projektowaniu najbardziej lubi możliwość pracy w wielu różnych obszarach oraz z ludźmi z różnych środowisk. Interesuje ją projektowanie zaangażowane społecznie. W ramach rozwijania tej pasji uczestniczy obecnie w projekcie dla osób z chorobą Alzheimera.

data ostatniej modyfikacji: 2015-07-20 14:27:10
Komentarze
 
Polityka Prywatności