2015-12-09

Środa z Uniwersytetem SWPS w Empiku Sielesia

Katowicki wydział Uniwersytetu SWPS we współpracy z Empikiem Silesia zapraszają na „Środę z Uniwersytetem SWPS”. Gościem spotkania będzie profiler policyjny i prawnik – podinsp. dr Bogdan Lach, który opowie o zaginięciach jako ciemnej liczbie zabójstw. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2015 r. w salonie Empik w Katowicach CH przy ul. Chorzowskiej 107. Wstęp wolny.

Kulturalnie w miejscu kulturalnym

Co miesiąc, w wybrany dzień tygodnia, na scenie głównej salonu Empik Silesia odbywać się będą spotkania prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu SWPS. Eksperci będą się dzielić wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak psychologia czy psychokryminalistyka.

Tożsamość ofiary i typowanie sprawcy

W statystykach policyjnych na całym świecie co roku obserwuje się spadek zabójstw kosztem wzrastającej liczby zaginięć i samobójstw. Raporty z prowadzonych badań nad zaobserwowanymi zmianami wskazują na istnienie "ciemnej liczby zabójstw" na którą wpływają zaginięcia oraz tzw. "samobójstwa pozorowane". W organach ścigania wielu krajów opracowywane są algorytmy dotyczące postępowania w sprawach o zaginięcia szczególnie w przypadkach o wątpliwych motywach zgłoszenia. Kwestią oczywistą jest, że jeśli w początkowej fazie śledztwa dotyczącego zaginięcia człowieka zostanie popełniony błąd co do kwalifikacji prawnej inkryminowanego zdarzenia, dalsze gromadzenie dowodów powoduje trudności, a w niektórych przypadkach staje się niemożliwe. Zdaniem autora, występujący w tego typu sprawach biegły sądowy psycholog oraz wydawana przez niego opinia wiktymologiczna może spełniać nieocenioną rolę w ujawnianiu tzw. zaginięć inscenizowanych.

O prowadzącym

podinsp. dr Bogdan Lach - policjant, profiler, prawnik, wykładowca; radca Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł doktora nauk prawnych uzyskał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na podstawie pracy poświęconej profilowaniu kryminalistycznemu. Biegły sądowy z zakresu psychologii, specjalista w dziedzinie przestępstw związanych z użyciem przemocy. W latach 1994-1996 funkcjonariusz Służby Więziennej. Od 1996 roku ekspert KWP w Bielsku Białej, a następnie w 1998 roku koordynator Zespołu Psychologów KWP w Katowicach. Od 2005 roku radca w Wydziale Kryminalnym.

W swojej dotychczasowej karierze stworzył ponad 300 profili psychologicznych i kryminalistycznych n/n sprawców różnych kategorii przestępstw. Za swoje osiągnięcia został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi oraz Oznaką Zasłużony Policjant. Pierwszy profiler policyjny rozwijający swoją metodę profilowania od 1996 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autor dwóch książek z zakresu psychologii śledczej i kryminalistyki oraz kilkudziesięciu publikacji z zakresu psychologii śledczej w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Termin i miejsce

  • 9 grudnia 2015 r., godz. 18.00
  • Salon Empik CH Silesia
    ul. Chorzowska 107, Katowice

data ostatniej modyfikacji: 2015-11-23 09:44:06
Komentarze
 
Polityka Prywatności