2015-05-30 19:00

„Niżyński. Święto snów” - statni spektakl z cyklu ,,Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii"

Nowohuckie Centrum Kultury - Krakowskie Centrum Choreograficzne oraz Instytut Muzyki i Tańca zapraszają na ostatni spektakl z cyklu ,,Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii"
„Niżyński. Święto snów” Anna Godowska/Sławomir Krawczyński/Tomasz Wygoda

Nowa inscenizacja wielkiego baletu Igora Strawińskiego - solo performance, będący podróżą przez odmienne stany świadomości Wacława Niżyńskiego, zrealizowany na podstawie jego "Dziennika" oraz twórczości. Twórcy o spektaklu: "Fundamentem naszej pracy był "Dziennik", który wydał nam się księgą snów, śnionych na jawie i gorączkowo zapisywanych. Stosując różne techniki pracy z podświadomością, podążyliśmy za opisanymi tam doświadczeniami w stronę ich głębszego wymiaru i ukrytego sensu.
W podobny sposób spojrzeliśmy na baletową twórczość Niżyńskiego. Otworzył się przed nami pewien wewnętrzny świat, który nieustannie balansuje pomiędzy ekstazą i nicością, rozdzierany przez sprzeczności, a jednocześnie przepełniony tęsknotą za dzieciństwem ludzkości, kiedy to ośrodkiem myśli było serce, wspólnota wyrastała z rytualnego tańca, a kontakt z Bogiem był tak bezpośredni jak z drugim człowiekiem. Dramaturgia tego świata znalazła zdumiewający odpowiednik w "Święcie wiosny" Strawińskiego. Ten utwór zdawał się czekać na interpretację poświęconą Wacławowi Niżyńskiemu. "Święto wiosny" jako Święto snów".

Spektakl zdobył dwie nagrody podczas Polskiej Platformy Tańca 2014 w Lublinie - za najlepszy spektakl oraz za najlepsze wykonanie artystyczne.

W rankingu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2013/14" miesięcznika Teatr znalazł się w grupie najlepszych spektakli w kategorii teatru tańca.

Celem projektu ,,Goodbye Superman! Mężczyzna w polskiej choreografii" jest zwrócenie uwagi na temat męskości w tańcu oraz na wpływ mężczyzn-choreografów na polską kulturę tańca. Do projektu zaproszeni zostali choreografowie-przedstawiciele różnych pokoleń, języków i tradycji; pokazane zostaną spektakle, które poruszają zagadnienia tożsamości męskiej oraz męskich ról kulturowych.

Kuratorzy projektu: Anna Królica, Eryk Makohon, Paweł Łyskawa

Ceny:
20 zł bilet ulgowy (na cały wieczór)
25 zł bilet normalny (na cały wieczór)

Rezerwacje biletów:
tel. 517 248 608, 518 766 738
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

data ostatniej modyfikacji: 2015-05-28 15:17:43
Komentarze
 
Polityka Prywatności