NEWSY śląskie

Adam Giza, student trzeciego roku politologii na Uniwersytecie Śląskim, stoi przed szansą poprowadzenia nowego programu na antenie telewizyjnej „Dwójki”. Uczestniczy bowiem w konkursie „Polska na śniadanie”, zorganizowanym przez Telewizję Polskę S.A oraz Polską Organizację Turystyczną.
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu serdecznie zaprasza na dni otwarte szkoły i wszystkich wydziałów zamiejscowych. Zapraszamy na konsultacje, prezentacje oferty i spotkania ze studentami, wykładowcami oraz samorządem studenckim.
W konkursie na „Najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce” Uniwersytet Śląski otrzymał wyróżnienie w kategorii: nowoczesne techniki w dydaktyce.
Chorzowska WSB na studiach I stopnia kształci w ramach 6 kierunków i aż 28 specjalności. Już teraz dołącz do grona studentów Wyższej Szkoły Bankowej!
Uniwersytet Śląski w Katowicach, jako pierwsza uczelnia w regionie, wdraża nowy system komunikacji z mediami - wirtualne biuro prasowe. Umożliwia ono łatwą publikację i dystrybucję informacji prasowych.
Najlepsi studenci Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 1000 zł, które będzie wypłacane przez cały okres nauki.
Kamień węgielny pod budowę wspólnej biblioteki dwóch uczelni - Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Ekonomicznej - wmurowano 28 maja w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) zostaną otwarte w październiku 2011 roku.
…nadchodzi czas poważnych wyborów: co studiować i gdzie studiować. Każdy maturzysta musi w pierwszej kolejności sam siebie zapytać co mu „w duszy gra”: pedagogika, socjologia, bezpieczeństwo narodowe/wewnętrzne, prawo, medycyna, czy coś całkiem innego. Następnie – w którym mieście i na jakiej uczelni podjąć owe studia. Konsekwencje takich wyborów zaważą na całym życiu i nie wystarczy tu intuicja czy rady kolegów.
Katowicka Akademia Ekonomiczna bierze udział w nowym projekcie! Na wybranych uczelniach w Polsce - we współpracy ze stowarzyszeniem KRAB - powstają studia podyplomowe dla menedżerów w nauce. Program studiów podyplomowych "Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań", finansowany z funduszy strukturalnych, ma przygotowywać kadry dla całej Polski.
28 maja (piątek) 2010 r. odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej – wspólnego projektu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego.
Aż sześć kierunków kształcenia – najwięcej w Polsce – uzyska na Politechnice Śląskiej w roku akademickim 2010/2011 dofinansowanie w ramach konkursu na kierunki zamawiane.
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu serdecznie zaprasza na dni otwarte szkoły i wszystkich wydziałów zamiejscowych. Zapraszamy na konsultacje, prezentacje oferty i spotkania ze studentami, wykładowcami oraz samorządem studenckim.
„Mocne strony Polaków na globalnym rynku pracy” to konkurs ogłoszony przez dwie współpracujące firmy: Universum oraz Capgemini. Spośród wielu nadesłanych prac najlepszą okazała się praca Artura Anusa, studenta Uniwersytetu Śląskiego.
Specjalna promocja na studia I stopnia - zapisz się na studia w WSB w Chorzowie do 31 maja i skorzystaj z promocji 2 x 0zł.
Pomoc w przewidywaniu powodzi i jej skutków ekonomicznych, to potencjalne rezultaty naukowego projektu "Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego - (ZiZOZap)". Naukowcy z pięciu instytucji tworzących konsorcjum naukowe poprowadzą monitoring i przeanalizują procesy zachodzące w środowisku naturalnym Zbiornika Goczałkowickiego, tworząc system wspomagający zarządzanie zbiornikiem zaporowym.
W piątek 28 maja 2010 r. o godzinie 14.00 na terenach zielonych przy Szkole Zarządzania UŚ w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1) rozpocznie się Majówka z Uniwersytetem Śląskim. Do udziału w wydarzeniu pracowników oraz studentów zaprasza JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
W tym roku Politechnika Śląska uplasowała się na 14. miejscu w rankingu polskich uczelni akademickich 2010. To najlepszy wynik wśród śląskich uczelni. Politechnika Śląska zajęła także 5. miejsce wśród uczelni technicznych.
W piątek 21 maja 2010 r. o godz. 9.30 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się debata publiczna z cyklu Forum Obywateli. Tematem spotkania będzie „Województwo śląskie jako region Polski w Unii Europejskiej: szanse i wyzwania”. Forum Obywateli to inicjatywa Parlamentu Europejskiego, stanowiąca jednej ze środków komunikacji Parlamentu Europejskiego z obywatelami.
W najbliższy piątek, 14 maja 2010 r., Rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Oviedo w Hiszpanii. Nadanie tej godności jest wyrazem uznania dokonań prof. Andrzeja Karbownika w działalności naukowo-badawczej w dziedzinie górnictwa, a także zasług dla restrukturyzacji polskiego górnictwa. Jest także podkreśleniem owocnej wieloletniej współpracy z Uniwersytetem w Oviedo i hiszpańskim środowiskiem naukowym.
11 maja 2010 r. podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w chorzowskim ogrodzie zoologicznym, miało miejsce przekazanie Fundacji „Mam marzenie” prototypu USiołka.
Dnia 15 maja Akademia Ekonomiczna w Katowicach zaprasza do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, w którym odbędzie się już siódma edycja rajdu dla kandydatów „Ekonomia Ekstremalna”. Znów się będzie działo.
Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Wykształciła kilka tysięcy studentów z całego świata oraz nauczycieli polskiego jako języka obcego.
Metro w Spodku 25 maja 2010 roku w katowickim SPODKU dwukrotnie zostanie wystawiony jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich musicali. Choć Metro powstało ponad dwadzieścia lat temu, do dzisiaj ma swoich zagorzałych fanów.
Akademii Ekonomicznej im. K. Adamieckiego w Katowicach znajduje się w grupie dziesięciu uczelni, które przyłączyły się do inicjatywy Związku Banku Polskich, Biura Informacji Kredytowej, InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej i Krajowej Izby Rozliczeniowej, mającej na celu poszerzanie wiedzy w zakresie wykorzystania informacji finansowych i narzędzi e-gospodarki w nowoczesnym biznesie.
Blisko 4 tysiące studentów z 87 krajów uczyło się języka polskiego w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego (SJiKP) w ciągu 20 lat jej działalności. Obchody jubileuszu instytucji rozpoczynają się 8 maja w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego (UŚ). Wezmą w nich udział władze UŚ, przedstawiciele lokalnych władz i studenci Szkoły Języka i Kultury Polskiej.
Grupa ekspertów koncernu informatycznego IBM rozpoczęła w tym tygodniu pracę w Katowicach. Specjaliści przeanalizują różne dziedziny życia miasta i doradzą samorządowi rozwiązania oparte na najnowszych zdobyczach techniki i informatyki.
11 maja 2010 r. o godzinie 11.00, w pawilonie konferencyjnym Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie odbędzie się konferencja prasowa, podczas której, na ręce przedstawiciela Fundacji „Mam marzenie”, przekazany zostanie prototyp uniwersyteckiej maskotki - USiołka. Fundacja przekaże go na aukcję internetową, z której dochód zostanie przeznaczony na spełnienie jednego z dziecięcych marzeń.
Co wykazały analizy DNA pobranego z kości Tutanchamona - młodo zmarłego faraona, sławnego z powodu klątwy zabójczej dla wszystkich członków ekspedycji, która w 1922 roku wydobyła jego szczątki z komnat grobowych? Te i inne tajemnice zdradzi archeolog i egiptolog prof. Karol Myśliwiec 6 maja, na spotkaniu Śląskiej Kawiarni Naukowej w katowickim Rondzie Sztuki.
Niedostępnym dla samochodów deptakiem ma stać się od przyszłego roku akademickiego część ulicy Bankowej w Katowicach. Ruchliwa i wąska ulica przecina kampus Uniwersytetu Śląskiego (UŚ).
Chcesz wyjechać w te wakacje za granicę, aby zarówno dobrze się bawić, jak i zdobyć niezapomniane oraz bezcenne doświadczenie? Chcesz poznać nowych ludzi i kultury? A może przeżyć przygodę swojego życia w jednym ze 107. krajów świata? Jeśli tak, to ta informacja jest właśnie dla CIEBIE!Majowa rekrutacja na praktyki edukacyjne oraz wolontariat RUSZYŁA! Nie ma czasu do stracenia aplikuj do 23.05.2010r. na stronie www.katowice.aiesec.pl
29 kwietnia 2010 r. Wyższa Szkoła Bankowa przyłączy się jako trzecia uczelnia w Polsce do programu „Profilaktyka a Ty” prowadzonego przez Komendę Główną Policji.
Prawie sto wydarzeń - wykładów, konferencji, debat, konkursów - odbędzie się w ramach rozpoczętego w poniedziałek 6. Festiwalu Nauki. W ubiegłym roku w imprezie organizowanej przez studentów Uniwersytetu Śląskiego wzięło udział ok. 25 tys. osób.
12 uczelni wyższych i 3 wydziały otrzymały certyfikaty "Uczelnia walcząca z plagiatami" i "Wydział walczący z plagiatami". Wyróżnienia wręczono w piątek w Warszawie w ramach seminarium na temat ochrony własności intelektualnej w internecie. Wśród nich znalazła się Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach oraz Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku Białej.
26 kwietnia rozpocznie się Studencki Festiwal Nauki na Uniwersytecie Śląskim, który potrwa do 29 kwietnia. W tym czasie w Katowicach zorganizowany zostanie Jarmark Wiedzy, a w pięciu miastach związanych z UŚ odbywać się będą ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje. Poza tym uczelnia udostępni swoje biblioteki i laboratoria wszystkim zainteresowanym. Festiwalowi towarzyszą również V dni Socjologii.
We wtorek 27 kwietnia 2010 r. rozpoczynają się Dni Otwarte Instytutu Informatyki. Organizatorem dwudniowego wydarzenia jest Koło Naukowe Informatyków Uniwersytetu Śląskiego wsparte siłami pracowników Instytutu. Dni Otwarte na stałe już zagościły w kalendarzu Instytutu. Dla tegorocznych uczestników organizatorzy przygotowali liczne atrakcje.
Nowoczesne fantomy, czyli modele symulujące zachowanie prawdziwego pacjenta, pomogą przyszłym pielęgniarkom i położnym ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce opatrywania ran i robienia zastrzyków. Fantomy potrafią m.in. krzyczeć, krwawić i wymiotować.
Głęboko poruszeni naszym wspólnym dramatem zwracamy się z apelem do całej polskiej klasy politycznej, do Polaków (...) o głęboką refleksję i umiar - zaapelowało Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry w swoim stanowisku.
Jest to program dla uczelni, ich studentów i pracowników. Wspiera międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi.
Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach rozpoczęli pilotażową próbę podziemnego zgazowania węgla. Eksperyment potrwa około dwóch tygodni. Chodzi o sprawdzenie skuteczności zgazowania w podziemnych warunkach i pozyskanie w tym procesie wodoru.
Zajęcia z brył obrotowych, pokazy doświadczeń chemicznych, myślące roboty i inteligencja emocjonalna to niektóre z atrakcji zakończonego 10 kwietnia II Festiwalu Nauki. Festiwal zorganizowały wspólnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Wł. Szubińskiego w Cieszynie i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Studenci śląskich uczelni oddali we wtorek wieczorem hołd ofiarom tragedii pod Smoleńskiem. Wzięli udział w Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami Katowic. Wśród ofiar sobotniej katastrofy rządowego samolotu są także absolwenci śląskich uczelni.
8 tysięcy uczestników, 55 spotkań naukowych, kulturalnych, artystycznych, blisko 100 wykładowców i gości specjalnych, to rezultaty zakończonej w niedzielę VI edycji Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Druga część wydarzenia odbędzie się w kwietniu w Cieszynie.
Kolejny raz studenci z Naukowego Koło Logistyki DIALOG, działającego przy Katedrze Logistyki Ekonomicznej na Wydziale Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowcach, zajęli miejsce na podium za przedstawione rozwiązanie zadania konkursowego.
Prace nad umową międzyuczelnianą obejmującą m.in. wymianę studentów i pracowników akademickich oraz realizację wspólnych projektów między Akademią Ekonomiczną w Katowicach i Uniwersytetem North Iowa zostały zakończone sukcesem.
Studenci reprezentujący Studenckie Koło Naukowe Transportu, działające przy Katedrze Transportu Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Katowicach, zdobyli (ex aequo) dwa pierwsze miejsca w konkursie na najlepszy referat V Międzyuczelnianego Forum Młodych Logistyków, które odbyło się w Poznaniu.
12 kwietnia 2010 r. w godzinach 13.00-15.00 w sali 233 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego odbędą się warsztaty pn. „HRowe przedszkole". Spotkanie, organizowane przez Koło Naukowe „Human Resources" w ramach 6. Studenckiego Festiwalu Nauki, poświęcone będzie tematyce rynku pracy.
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza 23-24 kwietnia 2010 r. do udziału w Targach Pracy i Przedsiębiorczości, które odbędą się w ramach III Kongresu "Edukacja, Praca, Kariera". Jeśli szukasz pracy, dbasz o rozwój swojej kariery Targi Pracy i Przedsiębiorczości to doskonała okazja!
We wtorek 13 kwietnia 2010 r. rozpoczynają się Dni Otwarte Instytutu Informatyki. Organizatorem dwudniowego wydarzenia jest Koło Naukowe Informatyków Uniwersytetu Śląskiego wsparte siłami pracowników Instytutu. Dni Otwarte na stałe już zagościły w kalendarzu Instytutu. Dla tegorocznych uczestników organizatorzy przygotowali liczne atrakcje.
Kwiaty zachwycają nie tylko wspaniałymi kolorami czy zapachami, ale także kształtami koron. Interesują botaników, którzy szukają m.in. czynników odpowiedzialnych za egzotyczne i niecodzienne kształty ich płatków. W badaniach naukowcom przychodzą z pomocą najnowsze techniki biologii molekularnej i genetyki oraz metody symulacji komputerowych. Magdalena Raczyńska, doktorantka z Zakładu Biofizyki i Morfogenezy Roślin UŚ realizuje projekt badawczy dotyczący wzrostu i orientacji podziałów komórkowych w rozwoju płatka kwiatowego.
Chorzowski Wydział WSB w Poznaniu, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, otrzymał uprawnienie do prowadzenia studiów I stopnia na kierunku Zarządzanie. Jest to już 6 kierunek w ofercie Uczelni.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności