NEWSY śląskie

tag
W najbliższy czwartek 24 czerwca z Gliwic nadawany będzie poranny program Telewizji Polskiej „Kawa czy herbata?”. Telewizyjne studio stanie w „Nowych Gliwicach” przy ul. Bojkowskiej 37, skąd program będzie transmitowany na żywo przez dwie godziny – od 6.00 do 8.00. Poprowadzą go Aleksandra Rosiak i Piotr Maślak.
W zakończonych rozgrywkach Uczelnianej Ligi Profesorów w sezonie 2009/2010 w pięcioosobowej halowej piłce nożnej zwyciężyła drużyna wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki zdobywając Puchar ULP trzeci raz z rzędu. Rozgrywki odbywały się systemem ligowym wiosna-jesień, w których udział wzięło 8 drużyn reprezentujących poszczególne wydziały naszej uczelni.
Głównym celem Projektu „Ekofachowcy ze Śląska” jest zwiększenie liczby absolwentów kierunku „Inżynieria Środowiska” na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej z jednoczesnym zapewnieniem najwyższej jakości kształcenia i uatrakcyjnieniem sposobu studiowania, połączone z konkretnymi działaniami poprawiającymi umiejętności i sprawność absolwenta na wymagającym rynku pracy.
Aż sześć kierunków kształcenia – najwięcej w Polsce – uzyska na Politechnice Śląskiej w roku akademickim 2010/2011 dofinansowanie w ramach konkursu na kierunki zamawiane.
W tym roku Politechnika Śląska uplasowała się na 14. miejscu w rankingu polskich uczelni akademickich 2010. To najlepszy wynik wśród śląskich uczelni. Politechnika Śląska zajęła także 5. miejsce wśród uczelni technicznych.
Informujemy, że w dniu 23 marca br. Akademia gościła Panią Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Odeskiej, dr Stellę S. Shapoval.
Na IV Mistrzostwach Polski Iaido, które odbyły się w dniach 6-7 marca 2010 w Poznaniu, instruktorzy sekcji Iaido AZS Politechniki Śląskiej zdobyli następujące medale: Magdalena Bidzińska: III miejsce kategoria Sandan (3 dan) oraz Piotr Bidziński: III miejsce kategoria Nidan (2 dan).
Dwa nowe multimedialne laboratoria interaktywnej edukacji za 2 mln złotych zyskają wydziały Politechniki Śląskiej. Z laboratoriów będą mogli skorzystać studenci wydziałów Matematyczno-Fizycznego oraz Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Środki finansowe pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego.
Wybitny specjalista mechaniki ośrodków ciągłych, szczególnie teorii powłok i prętów cienkościennych, którego wiele prac znalazło zastosowanie m.in. w przemyśle, górnictwie i medycynie, prof. Eugeniusz Świtoński otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej.
Współpracę naukową, udział studentów i naukowców w projektach rozwojowych, a także partnerstwo przy ubieganiu się o fundusze unijne dla wspólnych projektów - to założenia podpisanego porozumienia o współpracy Politechniki Śląskiej i spółki Kolporter Holding, koordynującej zarządzanie spółkami grupy kapitałowej Kolporter.
Senat Politechniki Śląskiej podjął decyzję o utworzeniu nowego Wydziału – Inżynierii Biomedycznej. Jest to 13. wydział w strukturze uczelni. Przesłanek do utworzenia nowego wydziału na Politechnice Śląskiej było kilka. W 2007 roku na uczelni utworzony został nowy kierunek kształcenia „Inżynieria biomedyczna”, który rozwija się bardzo pomyślnie. W 2007 roku na I rok studiów zostało przyjętych 117 studentów, w roku 2008 – 147.
Doktorantka Politechniki Śląskiej Iwona Gil zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie dla młodych naukowców "Topical Issues of Subsoil Usage", zakończonym niedawno w Sankt Petersburgu.
Senat Politechniki Śląskiej w Gliwicach podjął decyzję o utworzeniu nowego Wydziału Inżynierii Biomedycznej - poinformował rzecznik uczelni Paweł Doś. Będzie to trzynasty wydział w strukturze uczelni.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach Alicja Choła i Jan Ledwoń zwyciężyli w międzynarodowym konkursie dla studentów architektury Trimo Urban Crash.
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach Alicja Choła i Jan Ledwoń zwyciężyli w międzynarodowym konkursie dla studentów architektury Trimo Urban Crash - poinformował rzecznik uczelni, Paweł Doś.
23 kwietnia 2009 r. Politechnika Śląska po raz drugi bierze udział w akcji Dziewczyny na Politechniki! Na dziewczyny czekają m.in. pokazy robotów, które zaparzą m.in. kawę i herbatę, badania kosmetyków, włosów, skóry i paznokci za pomocą specjalistycznych mikroskopów czy roboty mobilne.
Wspólne stanowisko do projektów legislacyjnych, ściślejsze powiązanie potrzeb rynku pracy z kierunkami kształcenia i praktyką - to niektóre cele współpracy Forum Budownictwa Śląskiego i Politechniki Śląskiej w Gliwicach, która 2 kwietnia przystąpiła do tego gremium.
Popularnonaukową wystawę prezentującą Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider - LHC), czyli akcelerator cząstek elementarnych zbudowany w laboratorium CERN pod Genewą, można oglądać w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Na Politechnice Częstochowskiej odbyła się uroczysta inauguracja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego, który umożliwia młodzieży zabawę w studiowanie. Patronat nad przedsięwzięciem naszej uczelni sprawuje Prezydent Częstochowy.
Stanowiska wyposażone w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie umożliwiające pracę z komputerem osobom niewidomym i słabo widzącym udostępniła w czwartek Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności