NEWSY śląskie

tag
Pracownicy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego uczestniczyli w badaniach naukowych, mających na celu stworzenie podwaliny naukowej pod przyszły Park Narodowy Kanionu Colca i Doliny Wulkanów w południowym Peru.
W czwartek (05 sierpnia) wieczorem Sejm przyjął ustawę o zmianie nazwy Akademii Ekonomicznej w Katowicach na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Ustawa zostanie skierowana do Senatu. Posłowie założyli, iż wejdzie w życie z dniem 1 października 2010 roku.
9 lipca 2010 roku Uniwersytet Śląski został przyjęty do IROs Forum (International Relations Offices Forum), którego celem jest rozwój współpracy międzynarodowej polskich uczelni publicznych oraz wzajemna pomoc i wymiana informacji w tym zakresie.
Nadzwyczaj interesująco zakończyła się polonistyczna specjalizacja (Wydział Filologiczny UŚ, filologia polska) „Literatura polska i język polski na świecie” dla kilkorga jej uczestników. Wiadomości i umiejętności nabyte podczas dwuletnich zajęć z pracownikami Szkoły Języka i Kultury Polskiej, Instytutu Języka Polskiego oraz Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej czworo młodych absolwentów polonistyki będzie mogło sprawdzić podczas wyjazdowych letnich szkół języka polskiego.
Zero nudy, doświadczenia chemiczno-fizyczne, zajęcia w laboratoriach komputerowych, wycieczki do telewizji, gry ekonomiczne, kurs szybkiego uczenia się i czytania...czyli coś dla młodzieży ciekawej świata i niebojącej się zadawać trudnych pytań. Rusza Uniwersytet Młodzieżowy!
Już za dwa lata studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach będą mogli uczyć się w najnowocześniejszym w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej na symulatorach, które oddychają, krzyczą, pocą się, mają drgawki, wymiotują, krwawią, a nawet rodzą.
22 czerwca 2010 r. o godzinie 12.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 12) będzie miało miejsce podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem w Osnabrück (Niemcy) a Uniwersytetem Śląskim. Umowa z Uniwersytetem w Osnabrück dotyczy współdziałania i wymiany studentów, doktorantów, pracowników naukowych, a także wymiany publikacji, prowadzenia wspólnych projektów badawczych, doktoratów i habilitacji.
Ponad 400 uczniów 5. i 6. klas szkoły podstawowej z Warszawy, Katowic, Białegostoku i Bełchatowa zakończyło letni semestr Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EUD) - poinformowała Agnieszka Orzeszkowska z Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. To właśnie ta instytucja, wraz ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Akademią Ekonomiczną w Katowicach, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Urzędem Miasta Bełchatowa, jest inicjatorem i realizatorem projektu EUD.
W piątek, 11 czerwca, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa UŚ prof. Jerzemu Buzkowi. O nadaniu tytułu zdecydował 20 kwietnia Senat uczelni.
W konkursie na „Najbardziej innowacyjną i kreatywną uczelnię w Polsce” Uniwersytet Śląski otrzymał wyróżnienie w kategorii: nowoczesne techniki w dydaktyce.
Uniwersytet Śląski w Katowicach, jako pierwsza uczelnia w regionie, wdraża nowy system komunikacji z mediami - wirtualne biuro prasowe. Umożliwia ono łatwą publikację i dystrybucję informacji prasowych.
„Mocne strony Polaków na globalnym rynku pracy” to konkurs ogłoszony przez dwie współpracujące firmy: Universum oraz Capgemini. Spośród wielu nadesłanych prac najlepszą okazała się praca Artura Anusa, studenta Uniwersytetu Śląskiego.
W piątek 28 maja 2010 r. o godzinie 14.00 na terenach zielonych przy Szkole Zarządzania UŚ w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1) rozpocznie się Majówka z Uniwersytetem Śląskim. Do udziału w wydarzeniu pracowników oraz studentów zaprasza JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.
W najbliższy piątek, 14 maja 2010 r., Rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu w Oviedo w Hiszpanii. Nadanie tej godności jest wyrazem uznania dokonań prof. Andrzeja Karbownika w działalności naukowo-badawczej w dziedzinie górnictwa, a także zasług dla restrukturyzacji polskiego górnictwa. Jest także podkreśleniem owocnej wieloletniej współpracy z Uniwersytetem w Oviedo i hiszpańskim środowiskiem naukowym.
11 maja 2010 r. podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w chorzowskim ogrodzie zoologicznym, miało miejsce przekazanie Fundacji „Mam marzenie” prototypu USiołka.
Blisko 4 tysiące studentów z 87 krajów uczyło się języka polskiego w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego (SJiKP) w ciągu 20 lat jej działalności. Obchody jubileuszu instytucji rozpoczynają się 8 maja w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego (UŚ). Wezmą w nich udział władze UŚ, przedstawiciele lokalnych władz i studenci Szkoły Języka i Kultury Polskiej.
11 maja 2010 r. o godzinie 11.00, w pawilonie konferencyjnym Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie odbędzie się konferencja prasowa, podczas której, na ręce przedstawiciela Fundacji „Mam marzenie”, przekazany zostanie prototyp uniwersyteckiej maskotki - USiołka. Fundacja przekaże go na aukcję internetową, z której dochód zostanie przeznaczony na spełnienie jednego z dziecięcych marzeń.
Niedostępnym dla samochodów deptakiem ma stać się od przyszłego roku akademickiego część ulicy Bankowej w Katowicach. Ruchliwa i wąska ulica przecina kampus Uniwersytetu Śląskiego (UŚ).
Prawie sto wydarzeń - wykładów, konferencji, debat, konkursów - odbędzie się w ramach rozpoczętego w poniedziałek 6. Festiwalu Nauki. W ubiegłym roku w imprezie organizowanej przez studentów Uniwersytetu Śląskiego wzięło udział ok. 25 tys. osób.
Prace nad umową międzyuczelnianą obejmującą m.in. wymianę studentów i pracowników akademickich oraz realizację wspólnych projektów między Akademią Ekonomiczną w Katowicach i Uniwersytetem North Iowa zostały zakończone sukcesem.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności