NEWSY śląskie

tag
Program International Executive Master of Business Administration to nowość w ofercie kształcenia przygotowanej przez Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego i Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów.
17 kwietnia 2018 roku tygodnik „Polityka” ogłosił finalistów 7. edycji Nagrody Architektonicznej „Polityki”, wśród których znalazła się przyszła siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (projekt: BAAS, Grupa 5 Architekci, MAŁECCY biuro projektowe).
Charakterystyczne białe pianino z logo Katowic – Miasta Muzyki UNESCO trafiło do holu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Przez najbliższe miesiące każdy chętny będzie mógł usiąść przy instrumencie i zaprezentować swoje umiejętności.
Studenci i absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego przygotowali pod kierunkiem dr hab. prof. UŚ Katarzyny Grzybczyk poradnik dla wszystkich, którzy chcą publikować zdjęcia, wypowiedzi czy filmiki w przestrzeni internetowej. W prosty sposób, posługując się licznymi praktycznymi przykładami, prawnicy wyjaśniają, jak prowadzić blog, kręcić vlog czy zostać instagramowiczem bez naruszania cudzych praw autorskich.
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali wielofunkcyjne urządzenie pozwalające m.in. kontrolować czynności oddechowe, w tym częstotliwość i siłę oddechu, a także puls i zmianę położenia ciała dziecka. Zaprojektowany monitor, poprzez kontrolę jakości snu, ma zapobiegać m.in. zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej. Produkt będzie mógł być wykorzystywany również jako: lampka, ładowarka, budzik, wzmacniacz sygnału, a nawet monitor czystości powietrza.
Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza wszystkich do udziału w castingu do pierwszego akademickiego serialu sci-fi. Serial realizowany jest z okazji 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i opowiadać będzie o przygodach dra Primo.
O tym, jak w połowie ubiegłego wieku wyglądały w Polsce wiejskie zagrody, tradycyjne środki transportu czy przedmioty codziennego użytku, można przekonać się, odwiedzając stronę internetową Polskiego Atlasu Etnograficznego. Ankiety dotyczące zbieractwa roślin wraz z zielnikami, czarno-białe fotografie obszarów wiejskich oraz mapy PAE zostały bezpłatnie udostępnione na stronie www.pae.us.edu.pl Jest to efekt projektu, którym kierowała dr Agnieszka Pieńczak z Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, opiekująca się na co dzień atlasowymi zbiorami.
W Katedrze Klimatologii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego prowadzone są badania wpływu cyrkulacji atmosfery na zachodzenie różnych zjawisk meteorologicznych i atmosferycznych. Naukowcy zajmują się m.in. badaniem związku między inwersją temperatury a występowaniem smogu czy analizą przyczyn długotrwałych powodzi w Tatrach. O badaniach klimatologicznych opowiada inicjator i wieloletni kierownik Katedry Klimatologii UŚ prof. zw. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź.
W środę 2 sierpnia 2017 roku na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego zamontowanych zostało sześć uli. Pomysłodawcami utworzenia uniwersyteckiej pasieki są doktorant mgr Łukasz Nicewicz oraz mgr Agata Bednarek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.
Od 1 do 28 sierpnia 2017 roku w Cieszynie odbywać się będzie XXVII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej, której organizatorem jest Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Jej celem jest doskonalenie znajomości języka polskiego zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami studentów. Dzięki licznym zajęciom uczestnicy letniej szkoły będą mieli szansę sprawdzenia i ulepszenia swojej wiedzy językowej w praktyczny sposób. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział około 200 obcokrajowców z ponad 30 krajów z całego świata.
Granty Rektora Uniwersytetu Śląskiego to nowa inicjatywa uczelni skierowana do studentów I roku rozpoczynających w nowym roku akademickim (2017/2018) naukę na studiach licencjackich lub jednolitych studiach magisterskich. Konkurs ma wspierać zdolnych młodych ludzi, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce i mają pomysł na projekt badawczy lub edukacyjny.
Niedziela, 9 lipca br. była ostatnim dniem gdy kandydaci na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie mogli dokonywać rejestracji w internetowym systemie rejestracji kandydatów na studia w Uniwersytecie Śląskim.
19 maja 2017 roku Uniwersytet Śląski w Katowicach uzyskał zgodę na korzystanie z logo Komisji Europejskiej „HR Excellence in Research”. Tym samym uczelnia znalazła się w gronie ponad 40 instytucji w Polsce, które zapewniają badaczom najlepsze warunki pracy i rozwoju.
Pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: dr Andrzej Woźnica, dr Bartosz Łozowski oraz dr hab. inż. Robert Koprowski, a także Jakub Karpiński z firmy MaxiMapa i Wojciech Szlęk są autorami wynalazku, który 6 marca 2017 roku decyzją Urzędu Patentowego RP został objęty ochroną patentową.
Uniwersytet Śląski zaprasza na studia II stopnia. Rekrutacja zimowa trwa do 31 marca 2017 roku.
Studenci śląskiej Alma Mater to niezwykle liczna grupa wolontariuszy, natomiast uczelnia dodatkowo organizuje specjalną aukcję, przedmiotem której jest pióro JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka. To właśnie nim podpisywane są dyplomy magistra, doktora i doktora habilitowanego.
15 grudnia 2016 roku miało miejsce pierwsze posiedzenie Rady Narodowego Centrum Nauki w kadencji 2016–2018, podczas którego wybrano w drodze głosowania nowego przewodniczącego – prof. zw. dr. hab. Janusza Janeczka – geologa, specjalistę w dziedzinie geologicznych aspektów składowania odpadów promieniotwórczych, mineralogii pyłów atmosferycznych i pegmatytów, kierownika Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Uniwersytetu Śląskiego, rektora UŚ w latach 2002−2008.
Uniwersytet Śląski i Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA nawiązały współpracę. Porozumienie podpisane zostało w środę 14 grudnia 2016 roku o godz. 9.00 w rektoracie uczelni przy ul. Bankowej 12 w Katowicach.
Uniwersytet Śląski zalazł się w rankingu U.S. News & World Report. Jest to jedyna uczelnia ze Śląska w tym zestawieniu.
W nowym roku akademickim Uniwersytet Śląski zaoferował kandydatom na studia 76 kierunków i 238 specjalności. Osoby, które nie dokonały jeszcze wyboru ścieżki dalszej edukacji nadal mogą zapisać się na studia. Internetowa Rejestracja Kandydatów (IRK) na studia stacjonarne trwa do 25 września do godz. 23.59, na studia niestacjonarne rejestracja zakończy się w połowie października.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności