W Katowicach powstało pierwsze w Polsce biuro tłumaczeń… na ślonski

Dział: śląskie

Ślonsko godka przeżywa renesans? W Katowicach powstało właśnie pierwsze w Polsce biuro, które zajmować będzie się tłumaczeniami na… śląski. W nowym ośrodku prowadzone będą także szkolenia i lekcje godki.

Pierwsze takie miejsce w Polsce

Ślonsko godka jest coraz powszechniej używana i to nie tylko w śląskich domach. Dziś chętnie sięgają po nią znane firmy, np. Samsung, który niedawno przetłumaczył system operacyjny swoich telefonów. Korzystają z niej projektanci mody, instytucje publiczne, a nawet ośrodki medyczne i Facebook. Na Śląsku rośnie także zainteresowanie nauką godki, przede wszystkim wśród ludzi młodych - licealistów i studentów.

Problem w tym, że do niedawna z trudem można było znaleźć osobę lub instytucję, która przetłumaczyłaby prosty dokument lub podjęła się szkolenia z godki. Teraz ma się to szansę zmienić. W Katowicach powstało właśnie PoNaszymu.pl - pierwsze i póki co jedyne w Polsce biuro tłumaczeń, które w całości będzie się specjalizować w ślonskij godce.

W biurze będzie można przetłumaczyć m.in. dokumenty, książkę, stronę internetową, ale także zapisać się na kurs stosowania ślabikorzowej ortografii i wziąć udział w lekcjach ślonskij godki - stacjonarnych lub przez skype - zapowiadają pomysłodawcy PoNaszymu.pl. W zespole biura znaleźli się zarówno filolodzy polscy, bohemiści, jak również specjaliści od nowoczesnych technologii i pasjonaci kultury śląskiej.

- Stworzyliśmy PoNaszymu.pl, bo dostawaliśmy sygnały zarówno od osób prywatnych, jak i od firm, że takiego miejsca brakuje na Śląsku. Mieszkańcy regionu coraz częściej chcą uczyć się godki, jej różnorodności, poznawać ortografię, kulturę śląską i odkrywać swoją tożsamość. To już nie jest tylko chwilowa moda na śląskość, sprowadzająca się do t-shirtu z zabawnym hasłem, ale nasilający się od kilku lat trend - mówi Adrian Górecki, twórca PoNaszymu.pl.

To już nie tylko moda na śląskość

Tę rosnącą popularność postanowili wykorzystać twórcy PoNaszymu.pl. - Z jednej strony będziemy pełnić funkcję użytkową, będzie można do nas przyjść i przetłumaczyć sobie np. ulotkę promującą firmę, artykuł czy aplikację internetową. Z drugiej chcemy stawiać na edukację, tworząc miejsce, w którym będzie można rozwijać swoją wiedzę na temat ślonskij mowy - mówi Górecki.

Dlatego też - jak zapowiada Górecki - PoNaszymu.pl w swoich pracach dalekie będzie od śląskiej ortodoksji. - W naszych przekładach chcemy uwzględniać bogactwo śląskiej mowy, korzystamy z różnych odmian np. rybnickiej, katowickiej, sięgamy po synonimy. W tłumaczeniu będziemy natomiast stosować zapis ślabikorzowy, który pozwala na uwzględnienie różnic w wymowie - mówi.

Firmy stoją w kolejce po mowę?

Pomysł Adriana Góreckiego może trafić na podatny grunt. Ślonsko mowa coraz częściej wykorzystywana jest w praktyce. Parę tygodni temu ponad 15 tys. osób opowiedziało się za stworzeniem śląskiej wersji Facebooka. Portal przystał na pomysł.

W marcu z kolei powstała śląska wersja oprogramowania Android na telefony Samsunga - to projekt, w którym Górecki brał udział. Zresztą nie jedyny. Wcześniej zdążył już pracować m.in. dla Agory Bytom, Silesia City Center i jej akcji "Posznupej we szranku", a nawet dla kliniki stomatologicznej, która realizuje obecnie akcję edukacyjną "Gryfcok godo: Jesz, pucujesz!".

Kwestia sporna, czy nie?

Czy zdaniem Góreckiego przeszkodą dla jego projektu jest nieuznanie ślonskij mowy za język? Nie, bo nie jest to problem dla tych, którzy posługują się nią na co dzień lub chcą się jej uczyć. - Nie chcemy czekać na oficjalne uznanie godki. Bo właśnie tu i teraz wychodzi ona ze śląskich domów w przestrzeń miejską, trafia na nasze smartfony, koszulki, jednym słowem wraca do życia i naszej codzienności. Staje się kulturowym ewenementem na skalę światową, a tym samym rodzi się potrzeba jej upowszechniania, edukacji, pokazywania, jak szerokie może ona mieć zastosowanie w codziennej komunikacji, nie tylko tej z przymrużeniem oka - mówi.

Więcej: www.ponaszymu.pl


data ostatniej modyfikacji: 2015-06-15 13:40:39
Komentarze
 
Polityka Prywatności