Ponad 400 uczniów zakończyło letni semestr na Ekonomicznym Uniwersytecie Dziecięcym

Dział: Białystok, edukacja, Łódź, śląskie, Warszawa

Ponad 400 uczniów 5. i 6. klas szkoły podstawowej z Warszawy, Katowic, Białegostoku i Bełchatowa zakończyło letni semestr Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego (EUD) - poinformowała Agnieszka Orzeszkowska z Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. To właśnie ta instytucja, wraz ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie, Akademią Ekonomiczną w Katowicach, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Urzędem Miasta Bełchatowa, jest inicjatorem i realizatorem projektu EUD.

Przedsięwzięcie ma charakter non-profitowy i funkcjonuje dzięki wsparciu Narodowego Banku Polskiego, a patronuje mu minister edukacji narodowej.

Każdy semestr EUD to cykl 6 spotkań poświęconych ważnym zagadnieniom ekonomicznym. W ostatnim semestrze mali studenci uczestniczyli w wykładach i warsztatach poświęconych zagadnieniom przedsiębiorczości, zarządzania pieniędzmi, GPW, bankowości i wielu innych. Organizatorzy nie zapomnieli także o rodzicach studentów - przygotowano dla nich specjalne spotkania dotyczące wychowania i edukacji, w trakcie których omawiano m.in. kwestie dotyczące przysposabiania dziecka do rozsądnego dysponowania pieniędzmi, wspierania rozwoju emocjonalnego i kształtowania postaw asertywnych oraz właściwej komunikacji w rodzinie.

Jak informuje Orzeszkowska, w ostatnim tygodniu zajęć na EUD w każdym z ośrodków przeprowadzono test wiedzy ekonomicznej, którego celem było wyłonienie najlepszego żaka. W Warszawie został nim Paweł Rawicki, w Katowicach - Agnieszka Chodkiewicz, w Białymstoku - Mateusz Wasiluk, a w Bełchatowie - Jacek Próchnicki. Każdy z laureatów otrzymał w nagrodę notebooka. Wszyscy pozostali studenci, obecni na co najmniej 4 z 6 spotkań EUD, otrzymali zaliczenie semestru, dyplom ukończenia uniwersytety oraz upominki.

"Do niewątpliwych sukcesów minionej edycji zaliczyć możemy przeprowadzenie konkursu fotograficznego dla studentów pod hasłem +Przedsiębiorczość w działaniu+. Zgłoszono do niego aż 59 prac. Wiele z nich zaskoczyło nas pomysłowością i sposobem podjęcia tematu. Za najlepszą uznana została praca Dariusza Gregera z Warszawy. Warto odwiedzić serwis Uniwersytetu i zapoznać się z nagrodzonymi pracami" - dodaje Marcin Dąbrowski z Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

Jak informują organizatorzy, termin kolejnej edycji EUD to wrzesień - grudzień 2010 roku. Zapisy rozpoczną się na początku września.

***

Ogólnopolski projekt edukacyjny Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy ruszył w 2008 roku. Przedsięwzięcie ma na celu popularyzację wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat.

Zajęcia są prowadzone przez nauczycieli akademickich partnerskich uczelni oraz ekspertów Fundacji. W realizacji warsztatów pomagają wolontariusze, w tym studenci z kierunków ekonomicznych oraz psychologii. Spotkania mają charakter interaktywny - są połączeniem wykładu, dyskusji, prac warsztatowych i publicznej prezentacji ich wyników. Częstym punktem zajęć na EUD są quizy, turnieje, symulacje, prace plastyczne.

Dotychczas zrealizowano cztery edycje zajęć w Warszawie oraz pilotażowe edycje EUD w Katowicach, Białymstoku i Bełchatowie. Każda edycja zajęć w Warszawie ma 150 uczestników, w Katowicach 120, a w Białymstoku i Bełchatowie po 100 małych studentów.

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
 
Polityka Prywatności