Śląska Noc Naukowców już po raz piąty na Politechnice Śląskiej

Dział: śląskie

Zapraszamy na Śląską Noc Naukowców! W tegorocznej edycji – oprócz Politechniki Śląskiej, Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu Śląskiego, które wspólnie organizowały Noc Naukowców w ubiegłym roku – bierze udział także Akademia Muzyczna.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 24 września 2010 r. na terenie Gliwic, Katowic, Sosnowca, Rybnika, Zabrza oraz Cieszyna. Ta Noc będzie wspaniałą okazją do ujrzenia naukowców w zupełnie innej, nietypowej dla siebie roli.
 

Zapraszamy na stronę internetową Nocy, gdzie już teraz można przeczytać informację o niektórych naukowcach, którzy wezmą udział w Śląskiej Nocy Naukowców.


Poniżej przedstawiamy garść wydarzeń, jakie będą miały miejsce podczas tegorocznej edycji Nocy Naukowców:
 
Wydarzenia dla dzieci
Dla dzieci i młodzieży ogłaszamy m.in. konkurs na plakat. Dzieci będą rysowały i nadsyłały do nas swoje propozycje na temat, jak widzą naukowca. Forma pracy i użyte narzędzia są dowolne. Kolejną atrakcją jest konkurs na szkolny eksperyment: będzie polegał na nadsyłaniu zdjęć [nawet robionych telefonami komórkowymi] z własnych eksperymentów wraz z krótkim opisem tego, co się dzieje podczas eksperymentu. Rozstrzygnięcie nastąpi 20 września 2010 r. Odbędą się także warsztaty geologiczne dla dzieci pt. „Czy w Gliwicach mieszkały mamuty?”. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w pokazie kości ssaków plejstoceńskich z okolic z Górnego Śląska, spróbować samodzielnie określić wiek skamieniałości i wykonać odlew skamieniałości. Będzie można także wziąć udział w konkursie paleontologicznym.

Wydarzenia dla młodych
Wśród wydarzeń, które pokażą naukowców z zupełnie innej, bardziej szalonej, ale także prywatnej, strony jest m.in. dyskoteka organizowana przez jednego z prorektorów Politechniki Śląskiej – miłośnika muzyki rozrywkowej, szczególnie z lat ’60, ’70, ’80 (tzw. „oldies”), a także warsztaty „Niebanalnie umeblowane mieszkanie” (z płyt styropianowych i rolek papieru toaletowego), które dadzą odpowiedź na pytanie, jak zmienić wystrój mieszkania bez wielkich nakładów finansowych – w ramach tego wydarzenia będzie miała miejsce prezentacja ciekawych i niebanalnie umeblowanych apartamentów.
 
Wydarzenia dla dorosłych
Wśród wydarzeń proponowanych dorosłym odbędą się zajęcia
z cyklu „Play & Learn: LEGO Mindstorms NXT”, czyli prezentacja robotów LEGO Mindstorms NXT. Podczas niej zaprosimy publiczność do sterowania robotem, a z całości zostanie przeprowadzona transmisja.

Odważnych zaprosimy na wykład „Materiały wybuchowe
a cywilizacja” – o materiałach wybuchowych „wczoraj i dziś” oraz ich zastosowaniach w wojsku i przemyśle, terroryzmie. Zaprezentowane zostaną ilustracje najbardziej spektakularnych wybuchów oraz pokaz zastosowania ładunków wybuchowych do tworzenia i niszczenia.
 
Wydarzenia dla ludzi z otwartą głową
Odbędą się także zajęcia nietypowe. Wśród nich gra GO(WEI-QI) – przedstawiona zostanie historia gry, jej rola w kulturze azjatyckiej, będą także przeprowadzone rozgrywki publiczności. Poza tym zorganizowane zostaną zajęcia pt. „Ekonomiści i lekarze o stresie w pracy menadżera” – będzie to panel na korcie tenisowym o tym, jak skutecznie radzić sobie ze stresem w pracy, a także „Tajemniczy klient” – czyli badania rynku polegające na obserwacji klientów w centrach handlowych.
 
Podsumowując
Program spotkania podejmuje szeroki wachlarz tematów oraz różne dziedziny nauki. Dlatego nie wątpimy, że Śląska Noc Naukowców przyciągnie osoby o zróżnicowanych upodobaniach: humanistów, osoby z zacięciem artystycznym, zainteresowanych najnowszymi odkryciami techniki i medycyny, miłośników nauk matematyczno-przyrodniczych oraz tych, dla których ważne są bieżące sprawy społeczno-polityczne, np. kwestie, którymi zajmuje się Komisja Europejska.
 
Więcej informacji o projekcie
Projekt Europejskiej Nocy Naukowców powstał w 2005 r.
z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego
i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością wśród miłośników nauki. Celem przyświecającym twórcom Nocy było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy
i wyboru zawodu naukowca. Równie ważne było zatrzymanie odpływu absolwentów uczelni Europejskich do pracy w Stanach Zjednoczonych oraz nakłonienie ich do poszukiwania pracy na Starym Kontynencie.
 
Od 2005 roku, w ostatni piątek września, we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się wykłady, pokazy, odczyty, wystawy i konkursy w ramach Europejskiej Nocy Naukowców. To wtedy właśnie nauka wychodzi do zwykłych ludzi, a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie oblicze. Każde z wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem.
 
Poprzednia edycja
Jak wyglądała Śląska Noc Naukowców w zeszłym roku, można zobaczyć pobierając e-booka ze strony Nocy lub przejść do galerii zdjęć i filmów.

źródło: PŚ


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności