W dniach 5 - 9 czerwca 2013 r. na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego, Katowice odwiedzi profesor Philip Zimbardo. Jednym z głównych celów czerwcowej wizyty Profesora Philipa Zimbardo w Polsce jest wsparcie działań związanych z rozpoczęciem działalności pierwszego na świecie Zimbardo Youth Center - w Katowicach, w dzielnicy Nikiszowiec.
Inicjatorem utworzenia ZYC jest Profesor Zimbardo, Uniwersytet Śląski i Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Realizację tego pomysłu wsparło Miasto Katowice poprzez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Katowicki Holding Węglowy i lokalni przedsiębiorcy.
W czwartek - 6 czerwca 2013 r. o godz. 9:30 w katowickim Nikiszowcu (Pl. Wyzwolenia 21, Katowice – teren parafii św. Anny) odbędzie się konferencja prasowa w związku z zainicjowaniem działalności Zimbardo Youth Center oraz spotkanie z młodzieżą i osobami zaangażowanymi w utworzenie ZYC.
8 czerwca 2013 r. o godz. 17.00 prof. Zimbardo weźmie udział w uroczystym koncercie akademickim z okazji jubileuszu 45-lecia Uniwersytetu Śląskiego.
We wszystkich wydarzeniach uczestniczyć będzie prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny.
Prof. Philip Zimbardo jest uznawany za „głos i twarz współczesnej psychologii”. Swoją popularność zawdzięcza prowadzeniu programu o wysokiej oglądalności w telewizji PBS-TV, wystąpieniom w mediach, świetnie sprzedającym się książkom z dziedziny psychologii oraz badaniom, które określa się mianem stanfordzkiego eksperymentu więziennego. Prof. Zimbardo jest autorem ponad czterystu publikacji, wśród których znajduje się najstarszy aktualny podręcznik psychologii „Psychologia i życie”.
Autor najpoczytniejszych na świecie książek z psychologii zachwycił się Nikiszowcem, ale przede wszystkim zainteresował go los dorastającej młodzieży, która − jak zauważył − nie ma tu dla siebie miejsca. Profesor zaproponował utworzenie na Nikiszowcu miejsca dla młodzieży, w którym mogliby razem przebywać, słuchać muzyki, uczyć się tańca, grać, tworzyć relacje i bezpiecznie spędzać czas. Jego intencją jest stworzenie miejsca, w którym młodzi ludzie mogą się bezpośrednio komunikować (a nie poprzez internet czy gry komputerowe), wymieniać doświadczeniami, zdobywać nowe zainteresowania i pasje.
Obecnie Nikiszowiec z tradycjami górniczego osiedla jest turystyczną atrakcją Katowic i województwa śląskiego – 14 stycznia 2011 r. został przez Prezydenta RP wpisany na listę pomników historii.