2016-06-27 19:00

„Pieszo do irańskich nomadów” – spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Superganem

KATOWICE, 27 czerwca (poniedziałek), godz. 19.00 klub Namaste, ul. Sobieskiego 27, WSTĘP WOLNY

Łukasz Supergan opowie o pieszym przejściu irańskich gór Zagros, ciągnących się przez cały zachodni Iran - z północy na południe, na długości około 2300 km. Znaczna część Zagrosu to setki kilometrów pustyń i pustkowi, pozbawionych lasów i dużych rzek. Po 76 dniach samotnej wędrówki przez surowy, pustynny i półpustynny masyw, którego najwyższe szczyty przekraczają wysokość 4000 m, po zmaganiach z upałem i brakiem wody, ale też mrozem i śniegiem blokującym przełęcze, Łukasz Supergan przeszedł cały łańcuch górski, docierając do Oceanu Indyjskiego. Wśród wielu przeżyć, nie ominęło go też aresztowanie i pobyt na posterunku.

Zda również relację ze spotkań z mieszkańcami gór. Czy mieszkają tam koczownicy, pasterze wędrujący przez góry ze swoimi stadami? Jak radzą sobie w trudnej rzeczywistości współczesnej Persji? Z takimi pytaniami wyruszył w góry Zagros.

Podczas spotkania do nabycia książka "Pieszo do irańskich nomadów" w promocyjnej cenie.

Łukasz Supergan - podróżuje od wielu lat. Łącznie spędził kilka lat w 40 krajach Azji, Europy i Ameryki Północnej. Jego pasją są długodystansowe wędrówki piesze. Samotnie pokonał 4000 km z Warszawy do Santiago de Compostela. Dwukrotnie (2004 i 2014) przeszedł pieszo łuk Karpat, jako pierwszy człowiek samotnie. Ma na swoim koncie pierwsze zimowe przejście Szlakiem Karpat Słowackich. W 2015 roku przemierzył 800-kilometrowy Wysokogórski Szlak Pirenejów. Jesienią 2014 roku w ciągu 76 dni przeszedł góry Zagros w Iranie, z miasta Tebriz do Bandar Abbas nad Zatoką Perską - relacja z tej wędrówki jest tematem książki "Pieszo do irańskich nomadów". Podróże te zostały dwukrotnie wyróżnione w kategorii "Wyczyn Roku" na gdyńskich "Kolosach", samotne przejście gór Zagros otrzymało nominację do nagrody Travelery National Geographic.


data ostatniej modyfikacji: 2016-06-22 13:33:18
Komentarze
 
Polityka Prywatności