Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej czeka na studentów

Dział: śląskie

150 osób z Europy, Azji, Ameryki i Afryki będzie latem poznawać w Polsce jej kulturę, język i literaturę. Zajęcia 19. letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej odbędą się między 31 lipca a 27 sierpnia w cieszyńskim oddziale Uniwersytetu Śląskiego.

Program Szkoły obejmuje m.in. 80 godzin intensywnej nauki języka polskiego. Kurs językowy rozpoczyna się testem kwalifikacyjnym, który decyduje o przynależności do grupy językowej na odpowiednim poziomie zaawansowania, a kończy - testem sprawdzającym.

"Poza lekcjami językowymi zagraniczni studenci korzystają z zajęć dodatkowych: konwersacji, pracy z mediateką (programy komputerowe, nagrania magnetofonowe i wideo, podręczniki), czytania i pisania ze słuchu, wymowy oraz doskonalenia znajomości języka zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami czy nauki specjalistycznych odmian języka i tłumaczeń" - zapowiada Kręcichwost.

Studenci biorą również udział w grach i zabawach językowych, w turnieju tłumaczy i w redagowaniu tygodnika letniej szkoły.

W ramach seminarium "Wiedza o Polsce" zagraniczni goście wysłuchają serii wykładów i konwersatoriów o języku, literaturze i kulturze polskiej. Realizowane są dwie wersje programowe: popularna i akademicka.

Jak wyjaśnia Kręcichwost, w pierwszej wersji mogą wziąć udział osoby, które dopiero chcą poznać kulturę i czasy współczesne Polski. Zajęcia są prowadzone w języku angielskim i polskim. Program akademicki, prowadzony jedynie po polsku, jest przeznaczony dla studentów slawistyk i polonistyk oraz osób, które zamierzają studiować wybrane, specjalistyczne zagadnienia z języka polskiego, z kultury, historii i współczesnych zagadnień społeczno-politycznych Polski.

Podczas pobytu w Polsce, studenci zwiedzą m.in. Górny Śląsk, Beskidy, Oświęcim, Kraków. Obejrzą też pokazy filmowe na dużym ekranie, programy muzyczne i koncerty, zwiedzą muzea i galerie, spotkają się ze znanymi osobowościami życia publicznego.

15 sierpnia odbędzie się "Sprawdzian z Polskiego" - impreza o ogólnopolskim zasięgu, w której mogą wziąć udział wszyscy cudzoziemcy, którzy chcą zmierzyć się z polską ortografią. Tego samego dnia zagraniczni studenci będą mieli okazję zaprezentować swój kraj na "Wieczorze Narodów". Na dużej scenie na cieszyńskim rynku uczestnicy szkoły zapoznają widzów ze swoją kulturą, przedstawiając piosenki, tańce, stroje, narodowe potrawy i zwyczaje.

W kończącym się roku akademickim 2008/2009 kurs języka polskiego ukończyło dziewięćdziesięcioro studentów z różnych stron świata. Studenci przybyli na Uniwersytet Śląski m.in. z Azerbejdżanu, Ukrainy, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Tadżykistanu, Konga, Uzbekistanu, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Kazachstanu, Turcji.

Wielu z nich to uczestnicy programu Erasmus, w ramach, którego mogą uczyć się w wybranej uczelni europejskiej. Wśród kursantów byli także studenci slawistyk i polonistyk oraz obcokrajowcy, którzy po prostu w Polsce mieszkają i pracują. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności