05 maja 2007 (sobota), godz. 20:00

Focus w Katowicach

To będzie wielka uczta dla znawców gatunku – ikona progresywnego rocka, legendarna holenderska grupa Focus zawita na pierwszy i jedyny koncert w naszym kraju!

To wszystko 5 maja 2007 w katowickim Mega Clubie o godz. 20:00 (wejście od 19:00). Przed gwiazdami wystąpi polski support - Symphony.

 

Jedyny koncert zespołu Focus, na czele którego stoi Thijs Van Leer będzie niezapomnianym wydarzeniem dla starszych fanów zespołu, młodsi słuchacze będą mieli doskonała okazję poznać i posłuchać dobrego progresywnego rocka, w wykonaniu jednej z najciekawszych formacji tego nurtu muzycznego.

 

Ostatni jak dotąd (wydany w 2006 roku) krążek "Focus 9 / New Skin", pokazuje, że zespól powrócił do najwyższej formy artystycznej.  Świetne instrumentalne kompozycję, nieco odmłodzona oprawa graficzna oraz doświadczenie artystów, nadały niezwykły klimat ostatniemu krążkowi.

 

Cena biletu w przedsprzedaży: 95 zł, do nabycia w Mega Clubie przy ul. Żelaznej 9 oraz w Empikach Bileteriach i innych dobrych sklepach muzycznych na terenie kraju oraz na, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl i na www.shortcut.pl

 

Od 1969r. zespół Focus tworzyli: Thijs Van Leer (klawisze, flet, śpiew), Martin Dresden (bas) i Hans Cleuver (perkusja). Jednak pod szyldem Fokus grupa powstała w 1970r. po dołączeniu kolejnego znakomitego muzyka: Jan’a Akkerman’a (gitara), który tak wytłumaczył nazwę zespołu: "Focus jest łacińskim słowem brzmiącym tak samo w różnych językach. Oznacza koncentrację i takie jest znaczenie tego, co robi zespół."

 

Pierwszym owocem wspólnego grania była muzyka do albumu z holenderską wersją musicalu Hair w Phonogram Studios. Latem tego roku nastąpiło wydanie pierwszego albumu „Focus Plays Focus” dla wytwórni Imperial, holenderskiego oddziału wytwórni EMI. Krążek zyskał uznanie krytyków, głównie z powodu przebojowego singla House of the King, kompozycji Akkermana. W utworach grupy można odnaleźć wiele ciekawych dźwięków, czuje się blues, jazz, rock, elementy klasyczne jak i również cięższe heavy-metalowe riffy. Choć tych ostatnich Focus na pierwszej płycie nie nadużywał, jest to ich najbardziej spokojna kompozycja. Jesienią wydano europejską wersja „Focus Plays Focus” pod nazwą In And Out Of Focus (wydana przez Polydor).

 

W 1971 r. zmienił się skład Focus: na perkusji gra Pierre Van der Linden, na basie Cyril Havermans. Z tymi artystami powstał kolejny album: Focus II, poprzedzał go singiel Hocus Pocus. Zarówno ten utwór jak i suita Eruption, przyniosły zespołowi szersze uznanie, płyta mocno instrumentalna i pobudzająca wyobraźnię. Takiej formacji jak Focus nie było wcześniej w Holandii, stąd pomimo wpływów innych artystów na ich twórczość, są określani jako prekursorzy progresywnego rocka w kraju ojczystym.

 

Kolejnym singlem zapowiadającym wydanie płyty "Focus III" był Tommy – po jego wejściu na rynek grupa ruszyła w trasę koncertową, wielki sukces, mnóstwo szalejących na koncertach ludzi: pełna po brzegi Philharmonic Hall w Nowym Yorku jest tego świetnym przykładem.

1973r. to wydanie w USA trzech albumów: "Focus III", "Focus Plays Focus" i "Moving Waves", Holendrzy długo nie schodzili z czołowych list przebojów w Stanach i Wielkiej Brytanii. Prawdziwym hitem stał się "Hocus Pocus" z niepowtarzalnym jodłowaniem Thijsa. W grudniu 1973r. ukazała się płyta z materiałem z koncertów: Live At The Rainbow, to był wyśmienity rok w karierze muzyków.

 

Rok 1974 przyniósł album "Hamburger Concerto", artyści użyli aż 30 różnych instrumentów, od organów po wibrafony – wszystko to tworzyło niesamowite brzmienie i dawało różnorodność nieosiągalną dla innych zespołów.

 

Kolejnym albumem był wydany w 1975r. "Mother Focus", Akerman postanowił definitywnie odejść, zresztą wcześniej również zmieniał się nieznacznie skład formacji. Wydany rok później Ship of Memories był już tylko ładną składanką starych utworów wywołujących wspomnienia- aż łza się w oku kręci…

 

W 1985 roku Thijs i Akkerman znowu pracują razem. Owocem tej pracy jest album "Focus" - Jan Akkerman i Thijs Van Leer. Muzycy nawiązują klimatem utworów do starych, dobrych czasów, ale używają również tak modnych w latach 80’ różnego rodzaju syntezatorów, znowu można posłuchać niekończących się instrumentalnych suit. Kilkanaście kolejnych lat to sporadyczne koncertowanie, wspólne programy w TV i różne eksperymenty na gruntach solowych poszczególnych muzyków.

W 2002 r. nastąpił powrót zespołu Focus po paru dobrych latach wstrzymania działalności.  Konsekwencją było wydanie płyty "Focus VIII".

 

Źródło: :independent.pl


ostatnia zmiana: 2007-04-26
Komentarze
Polityka Prywatności