27 września 2008 (sobota)

Koncert Kult - Bielsko-Biała

Kult jest jedną z najciekawszych grup na polskiej scenie muzycznej. Charakterystyczne brzmienie oraz krytyczne wobec politycznej rzeczywistości teksty sprawiły, że zespół wyróżniał się już od początku działalności.

Kazik Staszewski urodził się w 1963 r. Miał szesnaście lat, gdy związał się z punkową kapelą Poland. Nie nagrał z nią jednak żadnej płyty. Trzy lata później zespół przekształcił się w Kult i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś. Pierwszy koncert zespołu odbył się w warszawskim klubie Remont 7 lipca 1982 r. Grupa zagrała w składzie: Kazik Staszewski, Piotr Wieteska, Tadeusz Bagan i Dariusz Gierszewski. Rok później do zespołu dołączyli Alek Januszewski i Norbert Kozakiewicz. Najbardziej znane piosenki z tego okresu to \"Krew Boga\" i \"Umarł mój wróg\". W 1983 r. Kult zdobył pierwsze miejsce na III Festiwalu Nowej Fali w Toruniu.

Pierwsza płyta zespołu, zatytułowana \"Kult\", została wydana we wrześniu 1986 r. W tym czasie do składu dołączyli Piotr Klatt i Janusz Grudziński. Pierwszym singlem był utwór \"Piloci/Do Ani\". Na ostateczny kształt płyty wpłynęła jednak cenzura i część materiału nie została wydana.

Rok 1987 przyniósł zmiany wewnątrz grupy - drugą płytę \"Spokojnie\" Kult nagrał już w czteroosobowym składzie (Kazik Staszewski, Janusz Grudziński, Ireneusz Wereński, Piotr Morawiec). Znalazły się na niej takie przeboje, jak \"Polska\" i \"Arahja\". W tym samym roku wyszedł też krążek \"Posłuchaj, to do Ciebie\", z utworem \"Wódka\". Zespół po raz pierwszy wystąpił na festiwalu w Jarocinie.

W kolejnych latach Kult wydał płyty \"Kaseta\" i \"Tan\" (1988), \"45-89\" (1990), \"Your Eyes\" (1991). Niekonwencjonalnymi projektami były albumy, \"Tata Kazika\" (1993) i \"Tata 2\" (1996), zawierające piosenki ojca Kazika Staszewskiego, Stanisława. Był on znanym, warszawskim bardem, związanym z klubem \"Piwnica\". Gdy Kazik miał cztery lata, ojciec wyjechał do Francji; pracował tam w biurze architektonicznym. Pod koniec życia wrócił do Polski. Zmarł na serce w Warszawie w 1973 r.

W swoich tekstach Kult często odwołuje się do spraw politycznych, przykładem może być utwór \"Lewy czerwcowy/ Panie Waldku, pan się nie boi\". Tematyka \"narodowa\", ironiczny dystans wobec rzeczywistości są charakterystyczne także dla solowej twórczości Kazika Staszewskiego. Wydał on do tej pory 20 płyt (w tym 12 z Kultem), pierwszą - \"Spalam się\" w 1991 r. Największy sukces odniosły albumy \"12 groszy\" (1997) oraz \"Ostateczny krach systemu korporacji\" (1998) uhonorowany złotą płytą.

Bielsko-Biała
Teren Akademii Techniczno-Humanistycznej

ostatnia zmiana: 2008-08-05
Komentarze
Polityka Prywatności