25 lutego 2011 (piątek), godz. 19:00
(Archiwum)

„Hamlet” Według Williama Szekspira - Bytom

Na początku grudnia 2010 roku w Krakowie miały swoją premierę dwa spektakle przygotowane przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jest to „Hamlet” podzielony na dwie części – aktorską i taneczną.

Został on skonstruowany tak, aby grany w całości był spójny, ale obie części są niezależne od siebie i mogą być wystawiane osobno. Część taneczna, którą będziemy mieli okazję oglądać już pod koniec lutego, jest przedstawieniem dyplomowym studentów czwartego roku Wydziału Teatru Tańca z Bytomia. Hamlet w wykonaniu studentów PWST jest śmiałym, alternatywnym spektaklem, w którym pojawią się cztery Ofelie, Gertrudy i dwóch Hamletów. Swego rodzaju wariacja na temat „Hamleta” wypada bardzo świeżo, nowatorsko i autentycznie w wykonaniu młodych tancerzy – aktorów.

Opiekę artystyczną nad całością spektaklu pełni uznany reżyser teatralny, pedagog oraz aktor - Jan Peszek. Projektem i realizacją przedstawienia zajął się Cezary Tomaszewski, ceniony reżyser, choreograf, muzyk i performer, na co dzień pracujący w Krakowie oraz Wiedniu.

Sam Jan Peszek mówi o przedstawieniu:
Hamlet po pierwsze i po ostatnie, ponieważ zawsze irytowała mnie pozycja „klęczek”, z której to pozycji zabierali się za mityczne i najdoskonalsze ze wszystkich dzieł Szekspira, reżyserzy. (…) Próbujemy się rozprawiać z mitycznością tego tekstu. Naszym celem nie jest rozbijanie czy dekonstruowanie, ale otwarcie szeroko okien i totalne przewietrzenie tego tekstu, tak żeby on, dzisiaj, w ustach bardzo młodych ludzi, zabrzmiał wiarygodnie.

Cezary Tomaszewski tak wypowiada się o koncepcji "Hamleta":
Problem z "Hamletem" jest wielki. Trudno jest odpuścić, uwolnić się od natłoku wiedzy narosłej, nabytej. Zapomnieć wszystko, czego dowiedzieliśmy się na jego temat za pośrednictwem tradycji wykonawczych, analiz teoretycznych, opinii specjalistycznych i potocznych. I zobaczyć go jakby po raz pierwszy w życiu. Ale warto podjąć wyzwanie.

Przypomnijmy, że bytomski Wydział Teatru Tańca PWST, powstał w 2007 roku z inicjatywy tancerza i choreografa Jacka Łumińskiego. WTT jest unikatowy na skalę Europy - jako jedyny kształci w pięcioletnim cyklu studiów magisterskich aktorów teatru tańca.

CZAS:     25.02.2011, godz 19:00
MIEJSCE: AŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA TEATRALNA w Krakowie
WYDZIAŁ TEATRU TAŃCA W Bytomiu
ul. Piłsudskiego 24a
41-902 Bytom


Zapraszamy!


ostatnia aktualizacja: 2011-02-02
« powrót
Komentarze
Polityka Prywatności