28 grudnia 2014 (niedziela)

KINO WOLNOŚĆ to projekcje filmów - "Dreszcze" oraz "Ucieczka z kina wolność" - w ramach projektu REAKTOR KATOWICE przy wsparciu Stowarzyszenia Inicjatywa

kategoria: kino

28.12.2014, godzina 14:00, Klub Prokultura (ulica Jagiellońska 17a Katowice). WSTĘP WOLNY!

KINO WOLNOŚĆto projekt społeczny, który służyć ma rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Projekt KINO WOLNOŚĆ jest realizowany pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego "25-lecie Wolności".

Projekt REAKTOR KATOWICEjest odpowiedzią na szczególną sytuację współczesnego człowieka w kontekście towarzyszących mu dziś przemian społecznych, technologicznych, cywilizacyjnych. Jest to początek procesu prowadzącego do budowania i zacieśniania więzi międzyludzkich w społeczności miejskiej w specyficznej strukturze postindustrialnej aglomeracji.

REAKTOR to nie tylko metaforyczna przestrzeń, w której przebiega proces wynikający z uwolnienia energii. Jest to również projekt edukacyjny, w którym wszyscy uczymy się od siebie: rozumienia potrzeb i odszyfrowywania znaczenia sztuki, która ostatnio w ogólnej opinii społecznej oddaliła się od swoich odbiorców, zamykając się w hermetycznym i nieczytelnym świecie twórców. Chcemy poszerzać ten krąg, zmniejszać dystans i niwelować różnice między współczesnym twórcą i odbiorcą. REAKTOR to również redefinicja aktora, czyli osoby, która uczestniczy w przestrzeni publicznej, wywołuje reakcję!

"Dreszcze", reż. W. Marczewski, 107'
Autobiograficzna opowieść o fałszywej inicjacji i uwodzicielskiej sile ideologii. Nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie jeden z najważniejszych i najciekawszych filmów o epoce stalinowskiej, "półkownik" stanu wojennego.

"Ucieczka z kina wolność",reż. W. Marczewski, 92'
Jeden z najbardziej oryginalnych filmów okresu przełomu. Podszyta absurdem, nawiązująca do "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa i "Purpurowej róży z Kairu" Allena metaforyczna opowieść o końcu opresyjnego ustroju. Pozbawione czarno-białych schematów, symboliczne - poprzez postać cenzora - pożegnanie systemu, ale też uniwersalna opowieść o człowieku, który, choć upadł, próbuje odzyskać godność i wolność.




opublikowano: 2014-12-19
Komentarze
Polityka Prywatności