W niedzielę, 17 maja br., spod bram bielskiej siedziby FCA Poland wystartuje 23. Bieg Fiata. Bieg Główny jest rozgrywany na dystansie 10 km, a towarzyszący mu Bieg Młodzieżowy na odcinku 3-kilometrowym. Bieg należy do najstarszych wydarzeń w sporcie biegowym w Polsce, a jego historia nierozerwalnie łączy się z obecnością Fiata na Podbeskidziu.
Bieg Fiata należy do najstarszych wydarzeń w biegach rozgrywanych na dystansie 10 km w Polsce, uświetniając obchody "Dni Bielska-Białej" i zamieniając się w prawdziwe święto biegaczy z Podbeskidzia. Na linię startu zmierzają jednak nie tylko mieszkańcy Śląska, ale też najlepsi zawodnicy i poszukujący nowych wrażeń amatorzy z całej Polski i zagranicy. Tegoroczna, 23. Edycja wystartuje w niedzielę, 17 maja o godz. 11.00. Biegacze wyruszą na trasę atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, która tradycyjnie prowadzi spod bramy siedziby FCA Poland, przez Sarni Stok, Plac Chrobrego, na metę usytuowaną na Placu Ratuszowym. Na dzielnych biegaczy na mecie czekać będą pamiątkowe medale z wizerunkiem zabytkowego, bielskiego dworca kolejowego, a na najlepszych w licznych klasyfikacjach i kategoriach wiekowych dodatkowo piękne puchary i wartościowe nagrody.
W imprezie, co roku obok setek amatorów biorą udział największe sławy biegania, jak rekordzistka Polski i dwukrotna Wojskowa Mistrzyni Europy na dystansie 20 km, dwukrotna zwyciężczyni Biegu Fiata, Iwona Lewandowska czy najszybszy Polski maratończyk, olimpijczyk, Henryk Szost.
Rekord trasy wynoszący 29:01 min. w 2013 roku ustanowił Kenijczyk Julius Kiprono. Obok klasyfikacji głównej rozgrywane są Mistrzostwa Polski Lekarzy, Puchar Beskidów w Biegach Ulicznych oraz Bieg Policjantów, a także zmagania zawodników na wózkach inwalidzkich. Oddzielne klasyfikacje są też prowadzone dla dziennikarzy oraz pracowników firm FCA Poland i Sistema Poland. Z kolei na 3-kilometrowej trasie towarzyszącego Biegu Młodzieżowego, co roku startuje kilkuset aktywnych nastolatków.
Wszyscy chętni do udziału w Biegu Głównym na dystansie 10 km i wyścigu wózków mogą dokonać rejestracji za pomocą strony internetowej www.biegfiata.pl wyłącznie do 11 maja. Warunkiem uczestnictwa w Biegu Fiata jest ukończenie 16 lat oraz uregulowanie opłaty startowej. Udział w Biegu Młodzieżowym jest bezpłatny i są do niego dopuszczone osoby w wieku od 12 do 19 lat, które wpiszą się na listy zbiorcze w szkołach lub w biurze zawodów działającym w III LO w Bielsku-Białej, przy ul. Bohaterów Warszawy 20, w sobotę, 6 maja, w godz. 14.00-20.00 oraz w niedzielę, 17 maja, w godz. 7.00-10.00. Uczestnictwo w obu biegach wymaga okazania aktualnych badań lekarskich lub podpisania oświadczenia o zdolności do biegu (w przypadku osób niepełnoletnich dodatkowo jest wymagana zgoda opiekuna prawnego).
Bieg Fiata, rozgrywany od 1993 roku, jest jednym z najstarszych biegów na dystansie 10 km w Polsce. Jego historia nierozerwalnie łączy się z historią Fiata na Podbeskidziu, na którym marka jest obecna od 1973 roku, kiedy to w Fabryce Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej i Tychach rozpoczęła się produkcja Fiata 126p. W 1992 roku FSM zostało przejęte przez włoską spółkę Fiat Auto, a rok później spod bramy bielskiej fabryki Fiat Auto Poland (obecnie FCA Poland) wystartował pierwszy Bieg Fiata. Przez wszystkie lata marka Fiat z zaangażowaniem wspierała bieg, występując nie tylko, jako sponsor tytularny, ale również poprzez czynne zaangażowanie pracowników FCA Poland w organizację wydarzenia, a także ich uczestnictwo w samym biegu. Doceniając rangę i popularność Biegu Fiata, w minionych latach Gośćmi Honorowymi byli m.in. złoci medaliści olimpijscy: Irena Szewińska i Zdzisław Krzyszkowiak.
Szczegóły i rejestracja na stronie www.biegfiata.pl