Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na niezwykły i niecodzienny koncert grupy "Małe Instrumenty", który odbędzie się 4 września 2015 r. o godz. 19.00. Przed koncertem o godz. 18.30 zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Filipowicza z Białorusi. Na całość WSTĘP WOLNY.
Występowali na najważniejszych festiwalach muzycznych i filmowych w Polsce i za granicą (Era Nowe Horyzonty, Open'er, OFF Festival, Festival d'ile de France, Ferlitizer Festival, Supersonic Festival, Nancy Jazz Pulsation, Unidram, Skiff Festiwal i inne). Teraz wystąpią w Rybniku i jest to świetna okazja do sprawdzenia, kim i czym są MAŁE INSTRUMENTY. Pewnikiem jest energiczny, pełen humoru i wysokiego poziomu muzycznego koncert. Usłyszymy utwory własne grupy, piosenki znane i lubiane w nieoczywistych aranżacjach, ale też muzykę filmową, klasyczną i nieoczywistą. Atrakcyjności występu dopełnią: wesoła interreakcja z publicznością, zaskakujące efekty sceniczne na wielką miarę małych instrumentów.
Koncert "Małych Instrumentów" odbędzie się w ramach projektu "Laboratorium TrzaskoDzwięków" www.facebook.com/LaboratoriumTrzaskoDzwiekow, w ramach którego od września do końca grudnia 2015 r. w Domu Kultury Chwałowice odbędzie się cykl warsztatów.
Grupa artystyczna Małe Instrumenty to unikatowe zjawisko w naszej części Europy. Do tworzenia muzyki używa tylko i wyłącznie małych instrumentów - profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych, własnych konstrukcji grających i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. Małe Instrumenty, założone w 2006 r., tworzy pięciu muzyków: Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Maciej Bączyk, Jędrzej Kuziela, Piotr Łyszkiewicz. Założycielem i liderem zespołu jest Paweł Romańczuk, który od 2005 r. zaczął zbierać pierwsze instrumenty, a do dziś kolekcja obejmuje ponad 500 źródeł dźwięku, a wszystko to mieści się na 60m2 pracowni i zarazem sali prób we Wrocławiu.
Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów (interpretacje muzyki filmowej, ilustracje do filmów niemych, własne kompozycje do filmów, ilustracje dźwiękowe do tekstów, koncerty muzyki improwizowanej, nagrania francuskich i polskich wyliczanek, mechaniczne konstrukcje grające wg. własnego pomysłu). W 2008 r. za spektakl "Elektrownia Dźwięku" zespół otrzymał nagrodę główną dla najlepszego wydarzenia Nurtu Off podczas 29 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Poza rozbudowaną kolekcją instrumentów muzycznych Małe Instrumenty zajmują się konstruowaniem prototypowych instrumentów własnego pomysłu. Dodatkową działalnością stały się też warsztaty dedykowane słuchaczom poszukującym inspiracji w pracach zespołu oraz wystawy rzadkich instrumentów. W ciągu prawie 9 lat działalności zespół nagrał wiele płyt: "Antoniusz", "Sekretne życie krasnali w wielkich kapeluszach" (audiobook), "Małe Instrumenty grają Chopina", "Moich 8 słów", "Chemia i Fizyka", "LA FABRIQUE A COMPTINES", "Katarynka", "Samoróbka" , "Kartacz", "Walce w Walce". W roku 2013 ukazała się również płyta DVD z filmem "Twarze nieistniejącego miasta", do którego Małe Instrumenty również nagrały muzykę. Paweł Romańczuk wraz z kolegami zwracają uwagę na potencjał małych instrumentów, zepchniętych na margines odpustowych straganów, dziecięcych pokoi, czy w najlepszym przypadku - traktowanych przez profesjonalnych muzyków jako "przeszkadzajki". Grana przez nich muzyka wykracza jednak poza ramy jednorazowej "ciekawostki", niezależnie od imponującego arsenału zgromadzonych instrumentów, dźwięki bronią się same. Oficjalna strona zespołu: www.maleinstrumenty.pl.
…wałczyć o swoje marzenia, wierząc, że ich spełnienie dokona się zawsze we właściwym momencie.
Andrzej Filipowicz - ur. w 1974 r. w Grodnie. Polski malarz młodego pokolenia mieszkający na Białorusi. Z wykształcenia plastyk-dydaktyk. Jako dwudziestolatek został członkiem Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi, a w wieku dwudziestu sześciu lat otrzymał stypendium twórcze w Niemczech. Doskonały warsztat w połączeniu z talentem i pracowitością pozwalają sądzić, że szybko jego prace zapełnią renomowane galerie. W dorobku twórczym ma świetne serie tematyczne: kwiatowych impresji, portretów czy zaczarowanych pejzaży. Pomieszanie realizmu z nutką tajemniczości oraz grubo, jakby w pospiechu nakładana farba, są wyznacznikami jego twórczości. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym polegającym na łączeniu różnych technik i konwencji. Jest świetnym obserwatorem życia, jego obrazy ludzi są portretami psychologicznymi, ukazują wnętrze portretowanej osoby, jej pełną osobowość i charakter. Andrzej Filipowicz od dwudziestu lat bierze czynny udział w licznych wystawach i międzynarodowych plenerach malarskich. Jego wystawy indywidualne cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno na Białorusi jak i za granicą, szczególnie w Niemczech i w Polsce. Prace znajdują się zarówno w zbiorach prywatnych, korporacyjnych jak i instytucjonalnych np. Komisji Europejskiej w Brukseli. Strona artysty: www.andrzejfilipowicz.com.