www organizatora »
www organizatora »
www organizatora »
Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Górny Śląsk

Województwo śląskie - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
28-30.09.2017

Brytyjski blues wraca na Rawę

kategoria: festiwale

37. Rawa Blues Festival 28-30 września 2017, Katowice

Po dziesięcioletniej przerwie, wśród gwiazd Rawa Blues Festival znów znalazł się artysta z Wysp Brytyjskich. To Kris Barras - postać nietuzinkowa, łącząca granie bluesa z uprawianiem mieszanych sztuk walki. Jego płyta ubiegłoroczna płyta "Lucky 13" cieszy się sporym powodzeniem wśród angielskich fanów gatunku, czego dowodem jest drugie miejsce na liście Amazon Blues Charts oraz trzecia lokata notowania iTunes. 30 września Kris Barras z zespołem po raz pierwszy wystąpią w naszym kraju.

​- Albumem "Lucky 13", Barras udowodnił, że jest utalentowanym kompozytorem i instrumentalistą, że w jego muzyce procentuje zdobyte dotychczas doświadczenie przekładające się na jakość brzmienia - mówi Marek Jakubowski, znawca bluesa i członek Rady Artystycznej Festiwalu.

​Inny znakomity fachowiec od bluesa - Ryszard Gloger (również członek Rady Artystycznej Rawy Blues) cieszy się z powrotu Brytyjczyków do katowickiego "Spodka":
​- Trochę ulegliśmy złudzeniu, że blues to przede wszystkim Stany Zjednoczone i zapomnieliśmy jak wiele fantastycznych rzeczy dzieje się w Wielkiej Brytanii i że nie trzeba wyłącznie wspominać Johna Mayalla i zespołów z brytyjskiego boomu lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, ale że pojawił się ogromny i rewelacyjny rynek. Tam przecież działa kilkudziesięciu znakomitych gitarzystów, którzy walczą o prymat w swoim kraju. Można się tylko cieszyć, że na Rawie znów w takiej pigułce usłyszymy coś z Wysp Brytyjskich i że będzie to początek bardziej wnikliwej obserwacji tamtejszej sceny, tego co w Anglii najlepsze. Właściwie cały program Rawa Blues Festival można byłoby skompletować z bardzo dobrych wykonawców brytyjskich i myślę, że to również by odbiorców zachwyciło.

​Europejscy krytycy muzyczni nie szczędzą komplementów Barrasowi. "Jego palce mają bezpośrednie połączenie z duszą", "Niesamowity, naturalny, energetyczny", "Jego płyta nigdy nie pokryje się kurzem na półce" - to cytaty z recenzji płyty "Lucky 13". To drugie pełnowymiarowe wydawnictwo w karierze muzyka. Wcześniej - własnym sumptem - ukazał się album zatytułowany po prostu "Kris Barras Band".

​- On gra bluesa, który ma wyraźne odniesienia do źródeł gatunku. To nie jest rockowe granie z lekkim bluesowymi wtrętami, tylko odwrotnie - podkreśla Ryszard Gloger.
​- Spodziewam się, że ten jedyny koncert Kris Barras Band w naszym kraju, podczas jego tournée po Europie promującego wspomniany album zostanie dobrze przyjęty przez publiczność Rawy Blues - dodaje Marek Jakubowski.

37. Rawa Blues Festival potrwa trzy dni. 28 września gratka dla wielbicieli gitarowych popisów - klinika prowadzona przez Sonny'ego Landretha, mistrza techniki slide. Dzień później - koncert w sali NOSPR z udziałem Eden Brent oraz Irek Dudek Big Band. W sobotę blues rozbrzmiewał będzie w "Spodku", a wśród zagranicznych gwiazd: Kris Barras Band, Tim Woodson & Heir Harmony, Sonny Landreth i Marcus King Band.
​Bilety na festiwal dostępne są w ogólnopolskiej sieci Ticketpro.

28.09 NOSPR (Warsztaty)
29.09 NOSPR
30.09 SPODEK

Zagrają:

NOSPR:
Eden Brent
Irek Dudek Big Band

SPODEK:
Scena główna:
Sonny Landreth
Kris Barras Band
Marcus King
Tim Woodson & The Heirs of Harmony

Grzegorz Kapołka Trio,
Sobo Blues Band
Wes Gałczyński & Power Train
Pola Chobot & Adam Baran
Two Timer

Mała Scena:
Forsal
Rockomotive
Tandeta Blues Band
Hold Blues
Blackberry Brothers
Adam Bartoś
Hubert Szczęsny.

data ostatniej modyfikacji: 2017-06-06 10:48:07
Komentarze

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
SWPS_220_uni.jpg
Uniwersytet___l__ski_220.jpg
WSB-220_1.jpg
WSZOP_220.jpg

Polskie uczelnie w obrazach
miniatura studenci
miniatura Centrum projektów
miniatura Wydział Farmaceutyczny WUM