2017-11-25 19:00

FESTIWAL ARS CAMERALIS 2017: Zbieg Poetycki NaDziko

FESTIWAL ARS CAMERALIS 2017: Zbieg Poetycki NaDziko
kategoria: koncerty

Miejsce: Jazz Club Hipnoza
Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2

Kup bilet

Cena biletu Standard : 15 PLN

Prezentacje poetyckie: AMIR OR (IL), MARCIN JURZYSTA, DARIUSZ SUSKA, ROMAN HONET, MARIUSZ GRZEBALSKI (słowo) & FILIP ZAWADA (dźwięki)
Trupa NaDziko: BRZOSKA, KOBIERSKI, MAJZEL, MELECKI, SIWCZYK
Dźwięki NaDziko: BOROWIECKI, MARCINIAK
Koncert: PABLOPAVO I LUDZIKI

*ulga przysługuje rencistom, emerytom, uczniom i studentom po okazaniu ważnego dokumentu

25 listopada (sobota)
g. 19:00
Zderzenia Literackie
Zbieg poetycki NaDziko
Prezentacje poetyckie: AMIR OR (IL), MARCIN JURZYSTA, DARIUSZ SUSKA, ROMAN HONET, MARIUSZ GRZEBALSKI (słowo) & FILIP ZAWADA (dźwięki)
Trupa NaDziko: BRZOSKA, KOBIERSKI, MAJZEL, MELECKI, SIWCZYK
Dźwięki NaDziko: BOROWIECKI, MARCINIAK
Koncert: PABLOPAVO I LUDZIKI
Miejsce: Jazz Club Hipnoza, Katowice

Jeden z najstarszych festiwalowych składników, czyli coroczne święto Trupy NaDziko. Spotkanie poetów odbędzie się już po raz 23.!

„Język mówi: poza językiem
jest język. Język nosi 
ślady krwi. Język mówi: posłuchaj. 
Słuchasz: tu było
echo”. 
Amir Or, Język mówi, tłum. Beata Tarnowska

AMIR OR
Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, gdzie studiował religię porównawczą i filozofię; tam też wykładał później religię starożytnej Grecji. Do dziś uczy kreatywnego pisania nie tylko w Jerozolimie, ale i w Europie, USA czy Japonii.
Poza licznymi esejami na temat literatury i religii, wydał również kilkanaście tomów poezji, tom prozy poetyckiej i powieść, a jego wiersze przetłumaczono na ponad 40 języków. W Polsce ukazały się m.in. książki Twarze i Wiersz, które przetłumaczyła prof. Beata Tarnowska. 
Amir Or zajmuje się także tłumaczeniami – na język hebrajski przełożył m.in. Ewangelię Tomasza, antologię erotycznej poezji greckiej oraz opowieści z Mahabharaty.
Interesująca jest jego historia rodzinna. Urodził się w Tel Awiwie w roku 1956, ale jego dziadkowie wyemigrowali z Radomska w latach 30.; jest potomkiem słynnej dynastii rabinów, do której należał jeden z pierwszych cadyków, Elimelech z Leżajska, a w jego rodzinie można się doliczyć kilkunastu rabinów.

ROMAN HONET
Wydał kilka tomów poezji, ostatnio świat był mój oraz ciche psy. Przez 13 lat był redaktorem dwumiesięcznika „Studium”. Redagował ponadto antologie: Antologia poezji polskiej 1990-1999 (wspólnie z Mariuszem Czyżowskim), Poeci na nowy wiek oraz trzy edycje antologii Połów. Poetyckie debiuty. Był nominowany do Nagrody literackiej Nike 2009, dwukrotnie do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2009, 2015) oraz Nagrody Literackiej Gdynia (2012). W roku 2015 został laureatem nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Jego wiersze tłumaczono na wiele języków, ostatnio ukazał się wybór poezji w języku rosyjskim, Месса Лядзинского (Msza Ladzińskiego), w przekładzie Siergieja Moreino.

MARCIN JURZYSTA
Debiutował w toruńskim „Undergruncie”. Publikował w wielu ogólnopolskich czasopismach literackich, jego utwory tłumaczono m.in. na niemiecki, czeski, turecki, litewski i angielski. Jest laureatem Konkursu im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, Rafała Wojaczka w Mikołowie oraz Międzynarodowego Konkursu OFF Magazine w Londynie. Wydał tomik ciuciubabka, nominowany do nagrody debiutanckiej książki roku w konkursie Złoty Środek Poezji w Kutnie oraz tom Abrakadabra. Jest również jednym z autorów i redaktorów tomu Chodząc w ich butach... Depeche Mode: Muzyka, Zjawisko, Recepcja.

DARIUSZ SUSKA
Poeta, absolwent fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wydał kilka tomów wierszy, świetnie przyjętych przez krytykę i nominowanych do najważniejszych nagród literackich (Nike, Silesius i Gdynia): Rzeczy które były światem, DB 6160221, Wszyscy nasi drodzy zakopani, Cała w piachu, Czysta ziemia, Duchy dni oraz Ściszone nagle życie.

MARIUSZ GRZEBALSKI 
Opublikował wiele zbiorów wierszy, ostatnio W innych okolicznościach, a także wiersze zebrane w tomie Kronika zakłóceń, zbiór opowiadań Człowiek, który biegnie przez las oraz wybór wierszy Dziennik pokładowy. Laureat nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w latach 1998 i 2007, Huberta Burdy (2002), Silesius (2014), Fundacji Kultury (2014). Jest redaktorem serii Biblioteki Poezji Współczesnej, wydawanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

FILIP ZAWADA
Pisarz, muzyk, łucznik, trener, fotograf. Wydał ostatnio książki Pod słońce było, za którą był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia, oraz Nie wiem, jak nazywają się te kwiaty. Przed 6 laty ukazał się jego debiutancki album fotograficzny, zatytułowany Drewniane gody. W przeszłości grywał w formacjach AGD, Pustki oraz Indigo Tree, ostatnio grywa sam, czasami w towarzystwie innych autorów (w zeszłym roku na Ars Cameralis wystąpił wraz z Barbarą Klicką).

PABLOPAVO I LUDZIKI
Zdaniem Grabaża, lidera Pidżamy Porno, to najlepszy polski songwriter. Pablopavo, warszawiak urodzony na Stegnach, pierwszy skład założył w 1993 roku, a później grał i śpiewał w zespołach Saduba, Magara, Sedativa oraz Vavamuffin. I właśnie aktywność w ostatniej z tych formacji przyniosła mu rozgłos. Udzielał się także w soundsystemach: istniejącym do dziś Zjednoczeniu oraz Ba-lan. Ma w dorobku wiele płyt nagranych zarówno solowo, jak i ze swoim zespołem Pablopavo i Ludziki. Pablopavo uchodzi za znakomitego specjalistę od kultury i brzmień Jamajki – w przeszłości uczył się np. języka patois, używanego przez jej mieszkańców. 
Bohaterami swoich piosenek czyni zwykłych ludzi i to ich historie lubi opowiadać. Emeryci, bezrobotni, sprzedawcy w sklepach, rozczarowani własnym życiem, nieszczęśliwymi miłościami i goryczą codziennych udręk, zbliżają go do największych postaci sceny songwriterskiej. 
W marcu tego roku wyszedł kolejny album Pablopavo i Ludzików, Ladinola. Wydawca zapowiadał go jako „materiał popowy, ale umiarkowanie młodzieżowy”. Gościnnie zaśpiewali: Ola Bilińska, Grzegorz Rytka oraz Lena Romul.

Więcej o Festiwalu na: www.arscameralisfestiwal.pl


data ostatniej modyfikacji: 2017-11-02 17:15:01
Komentarze
 
Polityka Prywatności