Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Górny Śląsk

Województwo śląskie - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2019-02-20

Kulisy pracy górskich ratowników okiem Beaty Sabały-Zielińskiej

Jak bardzo ryzykują własne życie, by ratować innych? Co ich motywuje? Kiedy czują strach? Ratownicy TOPR to ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak wyjątkowi. Na ich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Choć budzą powszechny szacunek, rzadko mówią o swoim powołaniu. Jak udało się ich nakłonić do opowiedzenia własnych historii? Najnowsza książka Beaty Sabały-Zielińskiej „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” (Prószyński Media) jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. O procesie jej powstawania autorka opowie już 20 lutego podczas spotkania w salonie Empik Silesia.

Od ponad stu lat Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe skupia w swych szeregach ludzi, których łączy wspólny cel, jakim jest ratowanie ludzkiego życia. To zamknięte środowisko ludzi, którzy „robią swoje”, nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego? Dla kogo te kilka słów: „uroczyście przysięgam pod słowem honoru” będzie życiowym mottem?  Beata Sabała-Zielińska z bliska portretuje ludzi tworzących niezwykłą organizację – z wyczuciem spisuje historie o trudach ich pracy: o górach, akcjach ratunkowych, najtrudniejszych chwilach, wysiłku, determinacji i satysfakcji.

W jaki sposób autorce udało się dostać do hermetycznego świata ratowników TOPR i o czym będzie można przeczytać na kartach książki? Autorka odpowie na pytania wszystkich chcących zrozumieć pasję ludzi, dzięki którym w górach możemy czuć się bezpiecznie.

Beata Sabała-Zielińska – dziennikarka radiowa, wieloletnia redaktorka Radia ZET. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urodzona w Nowym Targu, rodowita góralka. Autorka książki „Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak” – rozmowy z Ewą Berbeką, żoną zmarłego himalaisty, a także kilku książek o Zakopanem.

20 lutego, godz. 18:00

Empik Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107


data ostatniej modyfikacji: 2019-02-15 14:42:08
Komentarze

Nauka języków w śląskim
boks.gif

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
SWPS_220_uni.jpg
boks_220.gif

WSB-przeglad-uczelni_1.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura studenci
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności