2019-11-12 19:00

XXVIII FESTIWAL ARS CAMERALIS ZDERZENIA LITERACKIE: Uszy duszy 4. Krzyk Profesorów

XXVIII FESTIWAL ARS CAMERALIS ZDERZENIA LITERACKIE: Uszy duszy 4. Krzyk Profesorów
kategoria: festiwale

Miejsce: Kinoteatr Rialto
Katowice, Św. Jana 24

Kup bilet

Cena biletu Parter: 5 PLN

Ryszard Koziołek, Tadeusz Sławek

 

Czwarta edycja wydarzenia Uszy duszy, którego tytuł nawiązuje do audycji prowadzonej niegdyś przez prof. Tadeusza Sławka na antenie Radia Katowice czy Radia eM. W ramach Festiwalu Ars Cameralis zaprosił do współpracy prof. Ryszarda Koziołka i razem stworzyli wydarzenie nie mające odpowiednika, na które publiczność przybywa tłumnie. Profesorowie prowadzą bowiem porywające dysputy i na żywo prezentują muzykę. A że to prowadzący rządzą mikrofonem, wciąż uprawniona jest nazwa „audycja”, tyle że już bez radia. W tym roku Profesorowie rozmawiać będą o krzyku.

TADEUSZ SŁAWEK

Polonista i anglista, poeta, eseista, literaturoznawca, od lat związany z Uniwersytetem Śląskim, którego rektorem był w latach 1996–2002. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce. Autor kilkunastu książek eseistycznych oraz wielu książek z zakresu historii i teorii literatury, a także monumentalnej pracy o Henrym Thoreau, zatytułowanej „Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata” oraz monografii „NICowanie świata. Zdania z Szekspira”. Od lat wraz z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim tworzy wyjątkową formę literacko-muzyczną: esej na głos i kontrabas.

RYSZARD KOZIOŁEK

Literaturoznawca, pisarz, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się teorią i historią powieści, a na szczególnym miejscu wśród jego zainteresowań plasuje się literatura pozytywizmu i modernizmu. W 2016 ukazał się, nagrodzony m.in. Śląskim Wawrzynem Literackim, zbiór esejów „Dobrze się myśli literaturą”. Autor sięgając zarówno do twórczości klasyków epok minionych (Prus czy Sienkiewicz), jak i mistrzów literatury współczesnej (Stasiuk, Mrożek, Pilch), przekonuje czytelników, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym, wyrazić własne emocje – skazani jesteśmy na literaturę. Ryszard Koziołek wydał również „Zdobyć historię” i „Znakowanie trawy”, a także opracował powieść Parnickiego „Tylko Beatrycze”, która ukazała się w serii wydawniczej „Biblioteka Narodowa”.

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl


data ostatniej modyfikacji: 2019-10-23 13:15:01
Komentarze
 
Polityka Prywatności