29.07-25.08.2015

XXV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

Od 29 lipca do 25 sierpnia 2015 roku w Cieszynie odbywać się będzie XXV, jubileuszowa letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Do Cieszyna przyjedzie około 150 osób z wielu krajów (m.in. z Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Słowenii, Macedonii, Chin, Japonii, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Turcji, Bułgarii, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Austrii, Węgier i Chorwacji).

Program letniej szkoły obejmuje nie tylko intensywny kurs języka polskiego, ale również cykle seminariów "Wiedza o Polsce", bogaty program kulturalny oraz wycieczki. Lektoraty prowadzone są na wszystkich poziomach zaawansowania - od grup początkujących przez średnio zaawansowane po zaawansowane. Dodatkowo uczestnicy letniej szkoły mają możliwość uczestniczyć w indywidualnych konsultacjach językowych i doskonalić te sprawności, które sprawiają im najwięcej problemów. Zajęcia z języka polskiego prowadzić będą doświadczeni lektorzy, pracownicy i współpracownicy Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Popołudniowe seminaria, wykłady i konwersatoria prowadzić będą m.in. wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki oraz innych śląskich uczelni i instytucji.

Zajęcia dotyczyć będą tematyki związanej z historią Polski z uwzględnieniem kontekstów europejskich i światowych, aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Polski, historii literatury polskiej oraz współczesnej literatury polskiej - z uwzględnieniem najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zjawisk, polskiego kina i teatru oraz muzyki i sztuk wizualnych, a także wiedzy o języku polskim. Część wykładów i seminariów w ramach letniej szkoły dotyczyć będzie wybitnych Polaków, przedstawicieli świata filmu oraz literatury (w szczególności Stanisława Barańczaka w dwudziestą rocznicę nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego). Uczestnicy letniej szkoły wezmą udział w bogatym programie kulturalnym, w czasie którego spotkają się ze znanymi Polakami, przedstawicielami świata filmu, muzyki, sztuki i teatru, przygotują teatry poezji, wieczory poetyckie, podejmą próbę przetłumaczenia wiersza Stanisława Barańczaka na swoje języki w ramach Turnieju Tłumaczy, wezmą udział w quizach i konkursach językowych, wieczorze śląskim, wieczornych biesiadach z polską i śląską piosenką, pokazach narodowych tańców polskich i śląskich.

Wyjazdy dydaktyczne do najbardziej interesujących miejsc na Śląsku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie mają za zadanie wspomóc proces edukacyjny studentów obcokrajowców przebywających w Polsce i przybliżyć im region, w którym przez miesiąc będą mieszkać, uczyć się Polski i języka polskiego. W tym roku uczestnicy letniej szkoły będą mieli okazję odwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Wawel oraz najważniejsze zabytki Krakowa, osiedle górnicze w dzielnicy Nikiszowiec, Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej oraz Beskid Śląski.

Uroczysta inauguracja wydarzenia, w której udział wezmą JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. Mirosław Nakonieczny, odbędzie się 30 lipca o godz. 12.00 w Centrum Konferencyjnym UŚ w Cieszynie.

15 sierpnia zgodnie z tradycją odbędą się dwie najważniejsze imprezy w czasie letniej szkoły: "Sprawdzian z polskiego", w którym wyłoniony zostanie Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego (nagrodą główną jest bezpłatny udział w przyszłorocznej XXVI letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej) oraz Wieczór Narodów na cieszyńskim rynku, na którym studenci pod opieką lektorów zaprezentują swoje kraje, ich kulturę i zwyczaje.

Letnia szkoła jest jedynym w swoim rodzaju kursem językowym skierowanym do międzynarodowego grona odbiorców, który ma na celu promocję Polski, języka polskiego, polskiej literatury i kultury w świecie.

XXV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej została objęta honorowym patronatem JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia.


data ostatniej modyfikacji: 2015-07-24 09:04:34
Komentarze
 
Polityka Prywatności