Studenci Bankowej na zajęciach w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

WSB w Chorzowie - logo 400

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej kierunku administracja publiczna odbyli nietypowe zajęcia. Nietypowe, ponieważ zwykłą salę dydaktyczną zamienili na salę obrad w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Studenci podczas zajęć zwiedzili także miejsca, które na co dzień są niedostępne dla petentów, na przykład Sala Sejmu Śląskiego, gdzie odbywają się obrady radnych województwa śląskiego, skarbiec czy basen.

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach, którzy uczą się na I i II roku kierunku administracja publiczna, wzięli udział w wizycie studyjnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Wizyta odbyła się z okazji zajęć z przedmiotu administracja rządowa, prowadzonego przez dr Aleksandrę Makaruchę.
Wizyta studyjna miała ścisły związek z kierunkiem administracja publiczna, jako że Śląski Urząd Wojewódzki to centrum administracji rządowej w naszym regionie. Jestem przekonana, że zobaczenie „na żywo” miejsc, gdzie zarządza wojewoda oraz pracują urzędnicy, utrwali wiedzę dotyczącą administracji rządowej, którą studenci wcześniej zdobyli podczas wykładów i ćwiczeń – mówi dr Aleksandra Makarucha, menedżer kierunku w Wyższej Szkole Bankowej. Studenci zwiedzili miejsca, które na co dzień są niedostępne dla petentów. Mowa o, na przykład, Sali Marmurowej, znanej z filmów realizowanych w siedzibie urzędu, czy też Sali Złotej, gdzie zgromadzone są portrety śląskich wojewodów.

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach

Studenci podziwiali zabytkowy westybul, czyli główne wejście do gmachu urzędu. Mieli również okazję zwiedzić Salę Sejmu Śląskiego, gdzie odbywają się obrady radnych województwa śląskiego. Mogli zasiąść w fotelu marszałka oraz stanąć przy mównicy przeznaczonej dla radnych zabierających głos w czasie obrad.

Student Wyższej Szkoły Bankowej przy mównicy dla radnych w Sali Sejmu Śląskiego

Przewodnikiem wizyty był Jacek Stolecki - starszy inspektor wojewódzki w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, prawnik specjalizujący się w funduszach unijnych, pasjonat historii, m.in. gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Studenci Wyższej Szkoły Bankowej podczas wizyty studyjnej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach

To dzięki niemu studentom Bankowej udało się również przejść do podziemi urzędu, gdzie znajduje się skarbiec, w których w czasach autonomii Śląska przechowywano złoto, a także ocenić czystość wody w basenie, który stanowił swoiste zabezpieczenie przed potencjalnymi złodziejami. Na studentów chętnych wrażeń czekała przejażdżka zabytkową windą paciorkową. Z racji tego, że jest w ciągłym ruchu, wsiadanie do niej i wysiadanie z niej może stanowi atrakcję dla gości urzędu. Wizyty studyjne są stałym elementem kształcenia w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie i Katowicach. Uczelnia realizuje je dla studentów wszystkich kierunków studiów I i II stopnia. Takie zajęcia „w terenie” umożliwiają uzupełnienie wiedzy przekazywanej na wykładach i ćwiczeniach o praktyczne aspekty danego zagadnienia.

data ostatniej modyfikacji: 2019-03-18 15:03:28
Komentarze
 
Polityka Prywatności