01 października 2009 (czwartek), godz. 13:00

Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne „Incydenty 2009” - Bielsko-Biała

W dotychczasowej konwencji stawiania rzeźb na postumentach, proponuje umieścić postument na głowie salamandry plamistej wykonanej z brązu, a Dariusz Fodczuk w parku obok bielskiego ratusza postawi na głowie czterometrową stalową postać mężczyzny. Lars Morell z Norwegii pokryje imitacją lodu naturalnych rozmiarów karoserię małego fiata.

Z kolei Sławomir Brzoska, pasjonujący się badaniem przestrzeni za pomocą linii, wykona z kamienia i stalowych lin trzymetrowy obiekt w kształcie koła – kompas, który będzie wskazywał miasta położone na tym samym równoleżniku i południku, co Bielsko-Biała, a także strony świata. Obiekt ten zostanie usytuowany przed zabytkową willą Sixta, w której mieści się rektorat Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Norwescy i polscy artyści uczestniczą w międzynarodowych rezydencjach artystycznych „Incydenty 2009”, których organizatorem jest Galeria Bielska BWA. We wrześniu br. artyści zrealizują swoje projekty obiektów sztuki w przestrzeni Bielska-Białej.


Uroczyste „odsłonięcie” powstałych rzeźb odbędzie się 1 października 2009 roku. Pozostaną one na stałe w pejzażu Bielska-Białej. Dla każdej rzeźby znaleziono już miejsce. „Akrobata” Dariusza Fodczuka usytuowany będzie na niewielkim wzgórzu w parku przy gmachu ratusza. Postać człowieka stojącego na głowie na otwartej księdze („stanąć na głowie, aby coś osiągnąć”) nawiązuje do historii i teraźniejszości Bielska-Białej. Na sąsiadujących z rzeźbą płytach (stosie książek) artysta umieścił tekst przywołujący czas drugiej połowy XIX wieku, kiedy wysiłkiem mieszkańców osiągnięto wielki postęp (powstała m.in. pierwsza linia tramwajowa, pierwszy telefon, zbudowano teatr). Dziś także miasto ma duże osiągnięcia. „Zlodowaciały” mały fiat Larsa Morella będzie się przemieszczał po mieście. Obiekt nawiązuje do dyskusji o globalnym ociepleniu i gwałtownych zjawisk atmosferycznych, sugeruje związki z Norwegią (kraj długiej zimy), a biel lodu może kojarzyć się z nazwą „Bielsko”. Salamandra Anny Daniell znajdzie się na skwerku przy ul. Bohaterów Warszawy nad rzeką Białą w pobliżu LO im. Stefana Żeromskiego. Jest ona charakterystyczna dla przyrody Europy Środkowej (żyje w Bielsku-Białej i okolicy), symbolizuje czystość środowiska, a także jego różnorodność. „Kompas dla Bielska-Białej” Sławomira Brzoski będzie jednocześnie ławką, miejscem kontemplacji i wytchnienia nie tylko dla studentów.


„Incydenty 2009” są częścią projektu „Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów”, realizowanego przez Galerię Bielską BWA w partnerstwie z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol (Norwegia); dofinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy.


Kuratorem rezydencji jest Agnieszka Swoboda.

„Incydenty 2009” reprezentują również Bielsko-Białą podczas Festiwalu Kreatywności w Województwie Śląskim, odbywającego się w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji. Wydarzenie posiada patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego.


Organizator: Galeria Bielska BWA
Miejsce: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11

ostatnia zmiana: 2009-08-20
Komentarze
Polityka Prywatności