O tajemnicach ludzkiego mózgu opowie 10 czerwca w Śląskiej Kawiarni Naukowej fizyk, prof. Piotr Durka. Spotkanie odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki.
"Interfejsy mózg-komputer (brain-computer interfaces, BCIs) umożliwiają komunikację i sterowanie urządzeniami bez pośrednictwa mięśni, dzięki odczytowi śladów aktywności mózgu. Stanowią jedyną nadzieję na zachowanie kontaktu ze światem zewnętrznym dla pacjentów w skrajnych stadiach chorób neurodegeneracyjnych" - piszą organizatorzy w zapowiedzi spotkania.
Przypominają, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszły drogę od science-fiction do 7. Programu Ramowego, w którym Unia Europejska przeznaczyła na ich rozwój 40 mln euro. Technologią tą interesuje się też przemysł rozrywkowy i wojsko. Najefektywniejsze są implementacje BCI oparte o odczyt elektroencefalogramu (EEG), czyli elektrycznego śladu myśli.
Prof. Piotr Jerzy Durka jest fizykiem, kierownikiem Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak informują organizatorzy spotkania, jest autorem kilkudziesięciu artykułów w polskich i zagranicznych magazynach naukowych oraz książek, m.in. "Matching Pursuit and Unification in EEG Analysis", "Internet. Komputer. Cyfrowa Rewolucja", "Cyfrowy Świat: jak to działa".
Naukowiec bierze udział w pracach International Neuroinformatics Coordination Facility, koordynuje pierwsze na świecie studia Neuroinformatyki od poziomu licencjatu, otwarte w 2009 roku na Wydziale Fizyki UW.
Czwartkowe
spotkanie będzie tłumaczone na język migowy i
transmitowane na stronie Śląskiej Kawiarni Naukowej. Początek o godzinie
18.00.
Miejsce: Rondo Sztuki, ul. Grażyńskiego 17