23 września 2010 (czwartek), godz. 18:00

Specjalny pokaz filmu "Janosik" i koncert Kwartetu Jorgi

W ramach 9. edycji Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego "RePeFeNe 2010" odbędzie się pokaz niemego filmu „Janosik” (reż. Ludovít Jaroslav Siakeľ Słowacja 1921, 68 minut) ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo przez zespół „Kwartet Jorgi”.

Film „Janosik” z 1921 roku to pierwszy słowacki pełnometrażowy film, wpisany w 1995 r.

na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO

Kwartet Jorgi istnieje i występuje już od 1982 r. Zagrał setki koncertów w Polsce, brał udział w festiwalach w Niemczech, Francji, Anglii (Festiwal Fletowy BBC), Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie, USA i w Wenezueli (w ramach Dni Kultury Polskiej). Wspłpracował z teatrami w Gnieźnie, Legnicy, Wałbrzychu, Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Zakopanem. Muzykę Kwartetu Jorgi wykorzystywano w filmach polskich i zagranicznych oraz w różnych nagraniach radiowych.

Z Kwartetem wiążą się takie pojęcia jak "zielona muzyka" czy "muzyka zielonej fali", ukute dla określenia jego, niespotykanej wcześniej, akustycznej muzyki. Jako jedna z pierwszych grup folkowych w Polsce nie reprezentowali żadnego określonego nurtu - oni dopiero go tworzyli.

Twóczość muzyczną Kwartet Jorgi rozpoczął od grania tematów celtyckich, z czasem odkrywając folklor polski, bałkański i ukraiński. Inspiracje czerpał również z muzyki klasycznej odwołującej się do muzycznej tradycji ludowej (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), ale nie odżegnywał się też od muzyki wspłczesnej (elementy jazzu i rocka). Sama nazwa Kwartetu pochodzi od poznańskiego flecisty z XVI w. - Tomasza Jorgi.

W poszukiwaniu inspiracji dla swych adaptacji i improwizacji muzycy Kwartetu brali udział w wielu „muzycznych" ekspedycjach: Jugosławia (1989); Rumunia i Bułgaria (1990); Huculszczyzna (1991); Ukraina, Słowacja, Bułgaria (1992); w następnych latach Albania, Grecja, Egipt. Od 1985 r. lider zespołu, Maciej Rychły prowadził prace nad dawnymi instrumentami, głównie aerofonami. Rekonstruował wczesnośredniowieczne aerofony, czego efektem były publikacje naukowe i nagrania w Biskupinie (1988).

W 1993 r. zbudował wraz z archeologiem i historykiem Witoldem Migalem starożytny instrument zwany „litofon". Na podstawie planów litofonu znajdującego się w „Muzeum Człowieka" w Paryżu rekonstruowali instrument metodą ręcznej obróbki krzemienia przy pomocy kościanych i kamiennych narzędzi, bowiem tylko tą techniką można wykonać potrzebne do budowy instrumentu sztaby krzemienne. W latach 1998 - 2000 Maciej Rychły zajmował się badaniami oraz rekonstrukcją instrumentów i muzyki starożytnej Grecji tworząc muzykę do spektaklu "Metamorfozy" Apulejusza w OPT „Gardzienice". Efektem tych prac była płyta „Metamorfozy" wydana w 2000 r.

W tym roku Kwartet Jorgi proponuje nowy projekt „Janosik 21".Juraj Janosik (1688-1713) słynny zbójnik, obecny w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. W historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. W 1921 r. powstał pierwszy słowacki pełnometrażowy film "Janosik 21" do którego Kwartet Jorgi wykonuje specjalnie przygotowaną muzykę w trakcie projekcji filmu. Sam film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Reżyser Ludovít Jaroslav Siakeľ i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera "Janosika" odbyła się w 1921 r. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 r. w.... garażu w Chicago. W 1975 r. został zrekonstruowany, a w 1995 r., jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Występują;
Maciej Rychły - instrumenty pasterskie
Łukasz Banaszkiewicz - saksofonyWaldemar Rychły - gitara, dzwonki

W tym samym dniu odbędzie się także pokaz filmu dokumentalnego "OFF FESTIVAL 2006"  - Realizacja i Zdjęcia: Adam Sadura  Jan Ziemba. Jest to filmowy dokument pierwszej edycji festiwalu muzyki alternatywnej który odbył się w dniach18 do 20 sierpnia 2006 roku w Mysłowicach, film godzina po godzinie jest zapisem 3 dni trwania festiwalu, zarejestrowano koncerty wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu, wywiady z muzykami i uczestnikami. Wystąpiły między innymi takie zespoły jak: Kanał Audytywny, Maria Peszek, Lenny Valentino, Apteka, John Porter, T.Love, Lech Janerka, Sofa Surfers, Bang Gang,

I-MX i wiele innych. Z prawie 12 godzin zarejestrowanego materiału zmontowano 1 godzinny film.

Podczas RePeFeNe odbędzie się dopiero drugi publiczny pokaz tego dokumentu!

Data: 23 września godzina 18.00
Miejsce: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach,
ul. Broniewskiego 23
Wstęp: 10 zł


ostatnia zmiana: 2010-09-14
Komentarze
Polityka Prywatności