27 września 2011 (wtorek)

Paradygmat innowacji - dzień drugi

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. generała Jerzego Ziętka w Katowicach zaprasza na 19. Konferencję Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów "Paradygmat innowacji – dziedzictwo kulturowe na obszarach przemysłowych Niemiec i Polski".

Termin modernizm jest nieodłącznie związany z industrializacją. W okresie modernizmu, który odbierany jest zazwyczaj jako czas  znaczącego przełomu społeczno-politycznego i kulturowego, standardy życia codziennego ulegały zmianom, zachodzącym głównie w następstwie postępu technicznego. 

Podstawowym aspektem tego procesu był dostęp wszystkich warstw społeczeństwa do czynnego uczestnictwa w zdobyczach techniki. Horyzonty przeciętnego człowieka poszerzyły się istotnie z uwagi na stosowanie nowoczesnych maszyn i narzędzi. 

Maszyna, jako nadrzędne pojęcie i synteza postępu technicznego oraz rozwoju przemysłu, rosła do rangi symbolu nowoczesności, co znalazło odzwierciedlenie w wielu  dziedzinach życia. Wraz z maszyną ugruntowały się cechy będące wyznacznikiem modernizmu, takie jak  funkcjonalność, moc, precyzja, piękno formalne, klarowność, uniformizacja, a także zorganizowanie i porządek. Stały się one jednocześnie programem w architekturze i sztukach plastycznych, gdzie zaczęła  obowiązywać  logika matematyki i geometrii.

Wraz z rozwojem determinowanej funkcją industrializacji i standaryzacji powstał nowy język formalny, w którym zjawisko awangardy łączy się z pojęciem innowacyjności. Z tego powodu ważne wydaje się dzisiaj naukowe opracowanie skomplikowanych związków pomiędzy modernizmem i uprzemysłowieniem, którego rezultaty zaprezentowane będą na konferencji.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

ostatnia zmiana: 2011-09-22
Komentarze
Polityka Prywatności