18 listopada 2014 (wtorek), godz. 18:00

Śląski Salonik Kulturalny w PŚ

Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 listopada, w Klubie Pracownika Politechniki Śląskiej przy ul. Banach 3 w Gliwicach. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Pierwsze spotkanie w ramach Śląskiego Saloniku Kulturalnego odbędzie się w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 w Gliwicach 18 listopada o godz. 18:00. Spotkanie poświęcone "Śląskiemu humorowi dawniej i dziś" poprowadzi Jerzy Ciurlok - dziennikarz, felietonista, radiowiec i współtwórca Kabaretu Masztalskich. Wstęp wolny.

Jerzy Ciurlok jako publicysta, felietonista miłośnik wiedzy i kolekcjoner-bibliofil od wielu lat zajmuję się poznawaniem kilku obszarów kultury. Do kręgu jego zainteresowań należą m.in. zagadnienia dotyczące przeszłości i teraźniejszości szeroko pojętej kultury materialnej i duchowej oraz historia Śląska. Oprócz tego pasjonuje się historią książki i drukarstwa na ziemiach polskich. W swojej kolekcji posiada "białe kruki" w postaci pierwszych i rzadkich wydań dzieł najważniejszych polskich pisarzy -od Kochanowskiego po Szymborską, poprzez Krasickiego, Bogusławskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Fredrę, Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Reymonta, Żeromskiego, Zegadłowicza, Skamandrytów i twórców awangardy. Od 26 lat Jerzy Ciurlok współtworzy Kabaret Masztalskich. Z powodzeniem bawi też publiczność, opowiadając żarty i przedstawiając skecze m.in. o dowcipie, humorze i ich historii, a także o roli śmiechu w kulturze i jego wykorzystaniu w medycynie. Jako dziennikarz i prezenter radiowy przez ponad 40 lat zajmował się muzyką rockową i big beatową. Posiada więc obszerną wiedzę o historii tej muzyki i jej wykonawcach.
Na kolejnych spotkaniach odbywających się w ramach Śląskiego Saloniku Kulturalnego Jerzy Ciurlok przybliży słuchaczom zagadnienia związane z specyfiką i historią ślónskij godki, skarbami w śląskiej ziemi oraz początkami śląskiej tożsamości. Oprócz tego opowie o czynach i wyczynach śląskich książąt oraz o tym, jak zmieniały się śląskie granice. Wszystkie spotkania ilustrowane będą odpowiednimi eksponatami historycznymi.

opublikowano: 2014-11-17
Komentarze
Polityka Prywatności