20 listopada 2014 (czwartek), godz. 18:00
„Peru – dawne królestwo Inków” - spotkanie z Marcinem Stenclem w PŚ
Spotkanie odbędzie się 20 listopada w ramach Klubu Podróżnika w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 w Gliwicach. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Machu Picchu, Jezioro Tticaca, Kanion Colca - to tylko niektóre atrakcje niesamowitego kraju, jakim jest Peru. Mało jest na świecie miejsc tak zróżnicowanych, które przypadną do gustu jednocześnie wielbicielom zabytków, miłośnikom górskich wędrówek, amatorom sportów ekstremalnych, czy zwykłym plażowiczom. Peru ma dosłownie wszystko! Ciągnące się przez setki kilometrów plaże, ośnieżone andyjskie sześciotysięczniki i wilgotny las równikowy. W trakcie prelekcji Marcina Stencla odwiedzimy wszystkie te rejony. Wraz z podróżnikiem przemierzymy szlak prowadzący do Vilcabamby - ostatniej stolicy Inków podbitej przez konkwistadorów. Wejdziemy na Wayna Picchu, aby z góry rozkoszować się widokiem słynnego Machu Picchu. Zejdziemy na dno kanionu Colca, do niedawna uznawanego za najgłębszy na świecie. Na trzy tygodnie zaszyjemy się w dżungli, próbując odnaleźć drogę do Indian Matses. Wybierzemy się na spływ pontonowy rwąca rzeką Apurimac. Nie ominiemy północnego Peru, gdzie Chachapoyas - "Ludzie z Chmur" stworzyli swoją unikatową kulturę. Na koniec dowiemy się nieco o życiu codziennym i kulturze Peruwiańczyków.
Marcin Stencel jest studentem filologii angielskiej i rosyjskiej, instruktorem ZHR oraz mężem Kariny, z którą od kilku lat przemierza świat. Razem odwiedzili m.in. Amerykę Południową, gdzie włóczyli się przez ponad rok docierając m.in. do Vilcabamby - ostatniej stolicy Inków, eksplorowali peruwiańską i boliwijską dżunglę, zdobyli liczne andyjskie szczyty i przełęcze, wyprowadzali pumy na spacer. Odwiedzili również Indie, Maroko i Bliski Wschód (Syria i Jordania), na który dotarli autostopem. Marcin odbył też kilka samotnych podróży m.in. do Nepalu, Birmy i Gruzji. Razem organizują Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze "Wyjdź w Świat" i prowadzą bloga.
opublikowano: 2014-11-17