15 stycznia 2015 (czwartek), godz. 17:00

Relacja z dzieckiem w kontekście ryzyka sięgania po używki - wykład w SWPS w Katowicach

Wykład odbędzie się 15 stycznia 2015 roku w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Techników 9 w Katowicach. Początek wykładu o godzinie 17:00.

Okres dojrzewania to czas poszukiwań własnej tożsamości w różnych grupach społecznych. Sięganie po substancje psychoaktywne jest często u młodzieży spowodowane potrzebą wyrównywania deficytów w widzeniu i przeżywaniu świata. Rodzice mają najlepsze intencje i chęci pomocy dzieciom, a mimo to czasami ich działania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Jak poprawić trudne relacje z dzieckiem i zmniejszyć ryzyko sięgania po substancje psychoaktywne podpowie dr Ewa Krawczyk podczas wykładu w ramach katowickiej Strefy Rodzica, który odbędzie się 15 stycznia 2015 roku o godz. 17.00.

Wpływ rodziny, początkowo olbrzymi, w miarę rozszerzenia się kontaktów dziecka z światem stopniowo maleje. Proces ten staje się wyraźnie dostrzegany w okresie dorastania. Brak informacji o procesach rozwojowych dzieci i młodzieży, stanowi główną przyczynę niepożądanych stosunków między rodzicami i dziećmi. Zachodzące zmiany w okresie dojrzewania i towarzyszące im problemy dają się sprowadzić między innymi do takich obszarów jak: kryzys autorytetu, konflikty z rodzicami, osłabienie więzi. Rodzą one czasami negatywne postawy rodzicielskie np. unikania, nadmiernego chronienia bądź wymagania. Czy można nauczyć się budować prawidłowe relacje? Jak uczyć, przestrzegać i reagować, aby dziecko rozumiało konsekwencje sięgania po używki, a w rodzicu zawsze widziało partnera do rozmowy?

Wstęp wolny po wypełnieniu formularza.

Dr Ewa Krawczyk - ukończyła psychologię na wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. W szkole Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego odbyła studia doktoranckie zakończone obroną pracy doktorskiej. Uczestniczyła w szkoleniu podyplomowym "Systemowe rozumienie rodziny" w Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii, ukończyła szkolenie w zakresie umiejętności udzielania pomocy psychologicznej oraz metod diagnozowania i terapii uzależnienia oraz psychoterapii członków rodzin w "Szkole Specjalistów Psychoterapii i Instruktorów Terapii Uzależnień Care Brok", a także szkolenie w zakresie: specyfiki pracy terapeutycznej, wychowawczej, pedagogicznej i pomocy psychologicznej w kontakcie z młodym pacjentem, podstaw nowoczesnej psychoprofilaktyki, specyfiki zachowań dysfunkcyjnych typowych dla okresu dojrzewania oraz specyfiki substancji psychoaktywnych i wzorów ich używania w grupie adolescentów. W Centrum Rozwiązań Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach przy Całodobowym Młodzieżowym Oddziale Leczenia Uzależnień w Toruniu brała udział w szkoleniu: "Terapia Uzależnień Skoncentrowana na Rozwiązaniach". Zrealizowała staże i praktyki w ośrodkach leczenia uzależnień: Agencja Zdrowia, Trzeźwości i rozwoju Osobistego "AZTIRO", Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach, Ośrodku Profilaktyki i Leczenia Uzależnień OPiLU w Zabrzu.

opublikowano: 2015-01-02
Komentarze
Polityka Prywatności