Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Górny Śląsk

Województwo śląskie - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2015-02-12

Błędy i owędy na katowickim dworcu PKP

Serdecznie zapraszam w najbliższy czwartek 12 lutego 2015 r. na godz. 10:00 do budynku głównego dworca kolejowego w Katowicach (pl. Szewczyka 2) gdzie odbędzie się briefing prasowy i akcja promocyjna dotycząca nowego fanpage’a językowego UŚ – „Błędy i owędy”. W spotkaniu z mediami, zaplanowanym na godz. 10.00, weźmie udział dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz z Instytutu Języka Polskiego UŚ, która opowie o najczęstszych błędach językowych oraz Wiktoria Marcinkiewicz z Działu Promocji UŚ, która przybliży nowy fanpage.

Po briefingu na dworcu PKP odbędzie się wykład otwarty. Dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz przedstawi temat "Ministra, psycholożka, poetka - rozważania o zmianach statusu kryterium autorytetu w kontekście przeobrażeń współczesnej polszczyzny". Jednocześnie USiołek - maskotka Uniwersytetu Śląskiego, rozdawać będzie przechodniom lizaki z dołączonymi specjalnymi fiszkami dotyczącymi błędów językowych. USiołek odwiedzi również rektorat, Studencką Strefę Aktywności oraz deptak przy ul. Bankowej.

Na fanpage'u "Błędy i owędy" od 10 do 13 lutego br. prowadzony będzie konkurs na zdjęcie ilustrujące najciekawszy błąd językowy. Do wygrania jest kolacja w restauracji Via Toscana. Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie: www.facebook.com/bledyiowedy.

Błędy i owędy, czyli Uniwersytet Śląski i kultura języka

14 lutego to dzień wyznań miłosnych, obdarowywania osób kochanych drobnymi upominkami. W tym dniu Uniwersytet Śląski uruchamia na Facebooku nowy fanpage- Błędy i owędy. Będzie to strona dla tych, którzy kochają polszczyznę i chcą, żeby język, którym się posługują, był piękny i poprawny, bo przecież im sprawniejszy język, tym kontakty z innymi są łatwiejsze i skuteczniejsze.

Refleksja nad kulturą języka jest dziś szczególnie ważna nie tylko z powodu przemian społecznych i cywilizacyjno-kulturowych we współczesnej Polsce oraz przemian edukacyjnych, ale przede wszystkim w związku z problemami globalizacji. Wszak język ojczysty to istotny wyznacznik tożsamości narodowej. Niestety, jak zauważają językoznawcy, Polacy popełniają wiele błędów językowych. Niepokojące zjawiska (agresja językowa, wulgaryzacja i brutalizacja języka, nadmierna amerykanizacja, nieprzestrzeganie zasad grzeczności językowej, liczne błędy ortograficzno-interpunkcyjne i językowo-stylistyczne w różnego typu wypowiedziach, bylejakość mówienia, moda na luz językowy) są widoczne przede wszystkim w języku młodego pokolenia. Z jednej strony wynikają one z braku wiedzy i umiejętności, z drugiej - z braku troski o to, jak się mówi i pisze, ze społecznego przyzwolenia na bylejakość kontaktów językowych. Istnieje jednak spora grupa osób, której zależy na języku ojczystym, na tym, by mówić i pisać poprawnie, korygować własne błędy, by poszerzać swoją wiedzę o polszczyźnie i doskonalić umiejętność posługiwania się nią. Do nich właśnie adresowana jest nowa strona Uniwersytetu Śląskiego na portalu Facebook: Błędy i owędy.

Zamieszczane na fanpage'u Błędy i owędy materiały (wiadomości, ciekawostki, przykłady błędów i niezręczności, kwizy) mają pomagać odwiedzającym stronę w rozstrzyganiu różnych wątpliwości językowych, wzbudzać zainteresowanie zarówno polszczyzną współczesną, jak i historią naszego języka, także sprawdzać ich kompetencje językowe. Nowe posty na stronie będą się pojawiały regularnie we wszystkie dni robocze. W piątki publikowane będą pytania kwizowe dla obserwatorów fanpage'a: to okazja, żeby sprawdzić swoją znajomość języka polskiego
i samodzielnie rozstrzygnąć językowe dylematy. Poza tym na stronie znajdą się grafiki, które utrwalą pisownię trudnych wyrazów, postać związków frazeologicznych. Zamieszczane będą także zdjęcia błędów językowych, fragmenty wypowiedzi dziennikarzy, uczniów. Na fanpage'u Błędy i owędy o poprawności językowej, regułach użycia języka, o zmianach zachodzących we współczesnej polszczyźnie będzie się wypowiadał językoznawca z UŚ.


data ostatniej modyfikacji: 2015-02-11 13:36:32
Komentarze

Nauka języków w śląskim
boks.gif

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
bony_dla_maturzystow_220.gif

boks_220.gif
SWPS_220_uni.jpg
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura WSPiA
miniatura Gala absolwenta 2016 - 09
 
Polityka Prywatności