Czy prawdziwa miłość istnieje? Jak ma się do tego partnerstwo i seks? Dlaczego nie mówimy partnerowi o swoich potrzebach? Na te i wiele innych pytań będą próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy spotkań lutowej Strefy Psyche w dniach 19-26 lutego w siedzibie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Techników 9 w Katowicach.
Czy namiętność (miłość namiętna) i seks (pożądanie seksualne) to dwa odrębne zjawiska, czy raczej dwie strony tego samego medalu? Jakie funkcje spełnia seks, a jakie namiętność. W jaki sposób różnice płci wpływają na poszukiwanie partnera do związku długotrwałego i krótkotrwałego? Wykład wprowadzi nas w świat wielkich uczuć. Profesor Wojciszke opowie o niezależności namiętności i seksie oraz ekonomice seksu, rozkładając miłość na jak najmniejsze składniki.
O prelegencie
prof. dr hab. Bogdan Wojciszke – wykładowca Wydziału Zamiejscowego SWPS w Sopocie, autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk.
TerminKobiety mimo zdobyczy feminizmu nadal są traktowane jako obiekt seksualny. A jednak są bardziej świadome swojej seksualności niż mężczyźni. Przez lata uważano kobiety za eteryczne istoty, które pobudzić można lekkimi muśnięciami. Współczesna kobieta jest świadoma swojego prawa do przyjemności i orgazmu oraz często bardziej świadoma swojej seksualności niż mężczyzna. Podczas wykładu mówić będziemy o nazewnictwie narządów płciowych, punkcie G. Poruszone zostaną także najczęstsze problemy pacjentów, które padają w gabinecie seksuologicznym. Porozmawiamy o kobiecych fantazjach seksualnych oraz o tym czy oglądanie filmów pornograficznych jest ciągle domeną mężczyzn.
O prelegencie
Michał Pozdał – psychoterapeuta, seksuolog, wykładowca SWPS. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego, był stypendystą na Wydziale Dramy Stosowanej Uniwersytetu Exeter; ukończył szkolenie z Poradnictwa i Edukacji Seksualnej na Uniwersytecie Manchester, cykl szkoleń z zakresu seksualności człowieka w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, szkolenie z zakresu Terapii Seksuologicznej Par pod kierunkiem EstherPerel (USA). Prowadzi prywatną praktykę w Katowicach, Warszawie oraz Wrocławiu.
TerminSkąd się biorą różnice między kobietą, a mężczyzną? Czy zawsze widzimy i myślimy to samo? Czy rozumienie różnic jest gwarancją udanego związku?
Na warsztatach zapoznamy się ze sposobem myślenia i przeżywania sytuacji życia codziennego przez kobiety i mężczyzn. Nauczymy się odróżniać sygnały świadczące o okazywaniu wzajemnego zainteresowania, uczuć i odczuć.Popracujemy nad wzajemnym zrozumieniem i harmonią w związku. Aby z każdym dniem budować coraz lepsze i bardziej satysfakcjonujące relacje.
O prelegentce
Anna Bator – mgr psycholog, psychoterapeuta. Psycholog z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy zawodowej w Polsce i za granicą. Wykładowca SUM i SWPS w Katowicach, współpracuje jako ekspert z TVN i radiem Katowice. Udziela wsparcia psychologicznego w następujących obszarach: problemów w rodzinie i związkach, trudności wychowawczych, problemów osobistych związanych ze stanami napięcia, niepokoju, lęku, obniżonego nastroju, podejmowania decyzji itp., oraz szeroko rozumianego rozwoju osobistego.
TerminIntymność seksualna i intymność emocjonalna – te wymiary mogą, ale nie muszą współistnieć ze sobą w związkach. Po jakimś czasie, to, co łączyło partnerów na samym początku relacji: wsłuchiwanie się w swoje potrzeby i pragnienia powoli zanika. Podobnie język seksualności, namiętność, odkrywanie siebie, wygląda w pewnym momencie na znajome i dobrze już znane. Czy intymność seksualna ma bezpośrednie przełożenie na emocje? Dlaczego nie mówimy swojemu partnerowi o swoich potrzebach zarówno seksualnych i emocjonalnych? Z czego wynika niepokój i czego się boimy? Co osłabia więź partnerską? Na te i inne pytanie odpowiemy podczas warsztatu. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czym jest intymność emocjonalna i jakie są jej wymiary, a także jak określone przekonania i wzorce kierują naszą aktywnością w związkach i które – zwykle odmienne w relacji – mogą ograniczać wzajemne porozumienie i satysfakcję. Porozmawiamy o współzależności intymności emocjonalnej i seksualnej oraz porozmawiamy o tym, jakie wyzwania warto podjąć, aby związek był oparty nie tylko na miłości, ale również na długotrwałym zaangażowaniu i intymności.
O prelegentceIzabela Jąderek – psycholog, seksuolog. Wykładowca i doktorantka SWPS. Edukatorka seksualna, polsko-angielski trener umiejętności psychospołecznych (National Open College w Wielkiej Brytanii). Na co dzień zajmuje się poradnictwem psychologicznym i seksuologicznym, współpracuje z organizacjami pozarządowymi (Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego, Fundacja Trans-Fuzja, Stowarzyszenie Akceptacja), działając na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu zdrowia seksualnego i psychicznego, wiedzy o znaczeniu seksualności i wspieraniem osób narażonych na wykluczenia społeczne.
Termin