Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Górny Śląsk
2015-08-15

Sprawdzian z polskiego i Wieczór Narodów w Cieszynie

15 sierpnia 2015 roku o godzinie 10.30 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbędzie się osiemnasta edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego „Sprawdzian z polskiego”, organizowanego przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej. Tuż po sprawdzianie rozpocznie się Wieczór Narodów.

"Sprawdzian z polskiego" jest konkursem o charakterze otwartym adresowanym do cudzoziemców oraz osób polskiego pochodzenia. Wezmą w nim udział przede wszystkim uczestnicy jubileuszowej XXV letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej objętej honorowym patronatem przez JM Rektora UŚ prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, ale także zaproszeni goście oraz studenci z zaprzyjaźnionych polskich i zagranicznych ośrodków akademickich. Wszyscy zebrani zmierzą się z - uważaną za trudną - polską ortografią, rywalizując o tytuł "Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego". Główną nagrodą jest - oprócz nagród rzeczowych w postaci słowników poprawnościowych oraz książek językoznawczych - bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole.

Konkurs - wraz z towarzyszącymi mu warsztatami na temat twórczości wybitnego polskiego poety Stanisława Barańczaka, uhonorowanego dwadzieścia lat temu tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego - ma na celu nie tylko przybliżenie współczesnego języka polskiego, ale i zainteresowanie kwestiami języka poetyckiego, które stanowią ważny element polszczyzny pisanej, z którą to sprawnością osoby polskiego pochodzenia i cudzoziemcy mają największy problem. Priorytetem jest także promocja szeroko pojętej kultury języka polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem poprawności językowej i piękna języka oraz siły obrazowania języka poetyckiego. Dla cudzoziemców uczących się języka polskiego konkurs z warsztatami będzie okazją do kształcenia i weryfikowania umiejętności językowych i kształcenia kompetencji lingwistycznych i kulturowych w zakresie języka polskiego jako obcego. Konkursowi towarzyszyć będzie wykład przedstawiający znaczenie i historię słów pt. "Skąd się biorą słowa", który wygłosi prof. dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Rady Języka Polskiego.


15 sierpnia 2015 roku tuż po "Sprawdzianie z polskiego" odbędzie się Wieczór Narodów - jedna z najważniejszych imprez od wielu lat towarzyszących letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. O godzinie 14.30 uczestnicy XXV letniej szkoły barwnym korowodem przemaszerują ulicami Cieszyna na rynek, by o godz. 15.00 rozpocząć wspólną międzynarodową wyprawę poprzez kraje i kontynenty. Wezmą w niej udział zarówno mieszkańcy Cieszyna, jak i turyści oraz zaproszeni goście. Dzięki studentom SJiKP zgromadzona publiczność w ciągu jednego popołudnia, nie ruszając się z miejsca, będzie mogła odbyć swoistą podróż dookoła świata. Wszyscy zebrani będą mieli okazję uczestniczyć w grach, quizach i konkursach, wspólnie ze studentami będą uczyć się języków, degustować potrawy kuchni narodowych, będą również tańczyć i śpiewać, do tradycji letniej szkoły należy już bowiem polonez prezentowany na początek i zakończenie Wieczoru Narodów. W sierpniu Cieszyn staje się mozaiką języków, kultur i narodów. Wieczór Narodów jest punktem kulminacyjnym letniej szkoły - to przedsięwzięcie na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez organizowanych w Cieszynie. Z roku na rok przybywa widzów tego niezwykłego przedstawienia, miejsca siedzące wypełnione są jeszcze przed przyjściem studentów na płytę rynku, a wielu mieszkańców właśnie 15 sierpnia wypatruje malowniczego korowodu studentów z flagami, ubranych w stroje narodowe, wykrzykujących hasło reklamowe miasta: "cieszymy się w Cieszynie". Oprawę artystyczną tworzą sami uczestnicy, którzy w atrakcyjny sposób prezentują swoją kulturę, swoje kraje i ich tradycje.

Zwieńczeniem imprezy będzie wieczorny występ zespół Beltaine, który zaprezentuje utwory nawiązujące do muzyki irlandzkiej i szkockiej.


data ostatniej modyfikacji: 2015-08-10 08:27:07
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w śląskim
profi_Lingua_test_220.jpg

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni
SWPS_220_uni.jpg

Akademia_WSB_przeglad.jpg
WSB_przeglad_uczelni.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura WSPiA
 
Polityka Prywatności