01 czerwca 2016 (środa), godz. 17:30

Entomologia sądowa - rozpoznawanie i zabezpieczanie śladów entomologicznych - wykład w Uniwersytecie SWPS w Katowicach

Owady żądlą, kąsają i przenoszą różnego typu choroby. Są też przedmiotem zainteresowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Doprowadzają bowiem do rozkładu martwej substancji organicznej pochodzenia zwierzęcego i żerują na zwłokach ludzkich. O entomoskopii i zabezpieczeniach śladów entomologicznych mówić będą 1 czerwca w Uniwersytecie SWPS w Katowicach oficerowie Policji – podinspektor Leszek Koźmiński oraz podkomisarz Paweł Leśniewski.

"Entomologia sądowa - rozpoznawanie i zabezpieczanie śladów entomologicznych"

Owady, które doprowadzają do rozkładu martwej substancji organicznej pochodzenia zwierzęcego są w zainteresowaniu organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. W obrębie entomologii powstała specjalizacja zajmująca się ta problematyką, tj. entomologia sądowo-lekarska, zwana entomoskopią. Jej przedmiotem są ślady entomologiczne i zasady postępowania z nimi. Entomoskopia wykorzystywana jest do ustalania czasu śmierci lub innych okoliczności np. przyczyn zgonu, ustalania czy miejsce znalezienia zwłok jest miejscem, gdzie nastąpiła śmierć. Entomoskopia pozwala odpowiedzieć na trzy z siedmiu złotych pytań kryminalistycznych: Kiedy? Gdzie? Kto? Podczas spotkania wykładowcy podzielą się ze słuchaczami własnymi doświadczeniami i ustaleniami praktycznymi w zakresie śladów entomologicznych, które powstały na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy w ramach eksperymentów przeprowadzanych w Szkole Policji w Pile.

O prelegentach

Leszek Koźmiński - oficer Policji w stopniu podinspektora, zastępca kierownika Zakładu Służby Kryminalnej, wykładowca kryminalistyki z pasji i etatu, ekspert Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i biegły w dziedzinie kryminalistycznych badań dokumentów, członek Wielkopolskiego Stowarzyszenia Grafologicznego, miłośnik literatury kryminalnej i muzyki klasycznej. Twórca, współorganizator festiwalu kryminału "Kryminalna Piła". Na swoim blogu krytycznoliterackim "Kryminalna Piła - literackimi śladami" dzieli się osobistymi spostrzeżeniami i wrażeniami z kryminalnych lektur, a wielu polskim autorom powieści kryminalnych udzielał konsultacji, dzięki którym ich powieści nabrały barw autentyczności i wiarygodności.

Paweł Leśniewski - oficer Policji w stopniu podkomisarza, młodszy wykładowca kryminalistyki Szkoły Policji w Pile, wcześniej wiele lat pracował w policji jako technik kryminalistyki. Instruktor i sędzia strzelectwa sportowego, pasjonat kryminalistyki, z zamiłowania falerysta. Konsultant merytoryczny pisarzy powieści kryminalnych: Mariusza Czubaja, Katarzyny Bondy i Marcina Wrońskiego.

Aby wziąć udział w wydarzeniach, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Termin i miejsce

1 czerwca, godz. 17.30-19.00, sala 204

Uniwersytet SWPS w Katowicach

ul. Techników 9


opublikowano: 2016-05-31
Komentarze
Polityka Prywatności