9-15.03.2020

XVI Festiwal Nauki w Akademii WSB – Get ready for more!

9 ekscytujących dni, 150 ciekawych wykładów, warsztatów i debaty na temat nowych technologii, zmian społeczno-ekonomicznych i ekologii. Do tego strefa pokazu i strefa chilloutu, laboratoria, spektakle teatralne i zmagania programistów w hackatonie. Akademia WSB już po raz 16 łączy siły z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza w organizacji jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych - Festiwalu Nauki – który od początku swojego funkcjonowania przyciągnął łącznie 200 000 uczestników.

Już 9 marca w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Wydziałach Zamiejscowych uczelni w Cieszynie, Żywcu, Krakowie i Olkuszu wystartuje 16 edycja Festiwalu Nauki. To bezpłatne i otwarte wydarzenie skierowane jest do wszystkich głodnych wiedzy i ciekawych świata, niezależnie od posiadanego wykształcenia, czy wieku. Jest to absolutnie obowiązkowy punkt dla wszystkich entuzjastów zagadnień popularno-naukowych w południowej Polsce. 

„Inicjując pierwszy Festiwal Nauki 16 lat temu moim marzeniem było promowanie osiągnięć naukowych w przystępny i przyjazny sposób przed jak najszerszym gronem odbiorców w każdym wieku.”- mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, rektor Akademii WSB – „Człowiek z natury jest ciekawy, chce się rozwijać, poznawać otaczającą go rzeczywistość i lepiej ją rozumieć. To dlatego zrodziła się ta inicjatywa, która od razu uzyskała wsparcie Władz Miasta Dąbrowa Górnicza i stała się świętem Nauki i inspiracją.”

Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się tacy wybitni naukowcy i specjaliści jak prof. zw. dr hab. Małgorzata Zaleska, prof. zw. dr hab. Eugeniusz Gatnar, prof. dr hab. Dariusz Rott, prof. dr. hab. Leszek Balcerowicz, prof. Marek S. Szczepański, prof. Krzysztof Jajuga, dr hab. inż. Eugeniusz Nowak, prof. AWSB, Przemysław Pająk, Fryderyk Karzełek, Marek Zuber, Piotr Zieliński, Aleksander Doba i wielu innych.

Festiwal Nauki w tym roku poruszać będzie szerokie spektrum tematów, odnoszących się do nowych technologii, ekologii i zmian społeczno-ekonomicznych. Uczestnicy zapoznają się z najnowszymi trendami w badaniach nad sztuczną inteligencją i robotyką, usłyszą prognozy na temat pieniądza przyszłości oraz wpływu technologii na gospodarkę i rynek finansowy; dowiedzą się dlaczego Nigeria jest krajem najmłodszych ludzi na świecie, od czego zależą warunki życia w Polsce, czym jest prekariat oraz tożsamość metropolitalna w XXI wieku. Poznają zagrożenia wynikające z cyberterroryzmu i uzależnienia od mediów społecznościowych; nauczą się też profesjonalnie współpracować z mediami, zwiększać swoją efektywność wstając 2 godziny wcześniej i odnajdywać filozofię w morsowaniu.

Dla tych, którzy są zorientowani bardziej na praktyczny wymiar przyswajania wiedzy, Akademia WSB przygotowała specjalną strefę pokazów, w której będzie można zapoznać się z zasadami działania laboratorium finansowego, zobaczyć działanie „Magicznego dywanu” w pracy dydaktycznej, czy przekonać się jak można doskonalić kompetencje zawodowe z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

Festiwal Nauki to nie tylko wiedza w czystej postaci, ale również projekcje filmowe i artystyczne aktywności, jak chociażby wizyta w Obserwatorium Astronomicznym, przedstawienie Teatru Ożywionej Formy, Koncert zespołów z Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej czy projekcja filmowa na temat struktury wszechświata i galaktyk.

Honorowy patronat nad 16. Festiwalem Nauki objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Urząd Miejski Miasta Dąbrowa Górnicza, Patronami medialnymi są TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, Strefa Biznesu, Perspektywy i Spider’s Web.

Pełny program Festiwalu i rejestracja znajduje się tutaj: wsb.edu.pl/fn16


data ostatniej modyfikacji: 2020-02-04 13:54:41
Komentarze
 
Polityka Prywatności